Endonezya’da ‘yüksek sesli ezan’ tartışması

Dünyanın en çok Müslüman nüfusa sahip ülkesi Endonezya’da camilerden ezanların yüksek sesle okunması tartışılıyor.

Hoparlörlerle ilgili şikayetlerin artması üzerine Endonezya Cami Konseyi (IMC), ülke çapında cami ses sistemlerini ele almak için ekipler görevlendirdi.

AFP’nin haberine göre anksiyete gibi sorunlar yaşayanlar bunu resmi makamlara iletmekten korkuyor. Zira “onları eleştirmek dine hakaret suçlamalarına yol açabilir, bu suç beş yıla kadar hapisle cezalandırılabilir.”

IMC Başkanı Yusuf Kalla, ülkedeki camilerin yaklaşık yarısının akustiğinin zayıf olduğunu ve bu durumun ‘gürültü sorunu’nu daha da kötüleştirdiğini tahmin ediyor. Ülkede bulunan yaklaşık 750 bin caminin 70 bininde ses sistemi tamir edildi.

Gece 3’te camiden gelen ezan sesinin yüksek olmasından dolayı sağlık sorunları yaşadığını söyleyen 31 yaşındaki Müslüman kadın Rina, “Uykusuzluk çekmeye başladım ve sürekli uyandıktan sonra bana anksiyete bozukluğu teşhisi kondu. Kimse burada şikayet etmeye cesaret edemiyor. Hoparlörler sadece ezan için değil, sabah namazından 30-40 dakika önce insanları uyandırmak için de kullanılıyor.” diyor.

2018’de Budist bir kadın, ezan sesinin “kulaklarıma zarar veriyor” dedikten sonra hapse atıldı ve bu yılın başlarında Instagram’da 19 milyon takipçisi olan aktris ve etkileyici Zaskia Mecca, Ramazan’da türban takan Müslüman cami konuşmacısını eleştirdikten sonra çevrim içi olarak kınandı

70 bin camide ses sistemi düzeltildi

IMC’nin akustik programı koordinatörü Azis Müslim, “Ezan’ı İslam’da büyüklüğün bir sembolü olarak gördükleri için, ezanın mümkün olduğunca çok sayıda ibadet eden tarafından uzaktan duyulabilmesi için sesi yüksek ayarlama eğilimi var” dedi.

Kuruluş, toplumdaki gerilimi azaltma adına, ses sistemlerini onarmak ve eğitim sunmak için kapıdan kapıya ücretsiz bir hizmet sunuyor. Yaklaşık 7.000 teknisyen proje üzerinde çalışıyor ve şimdiden 70 binden fazla camide ses sistemini tamir etti.

Program zorunlu olmasa da, Jakarta’nın Al-Ihkwan cami başkanı Ahmad Taufik, sosyal uyumu sağlamak istediği için programı kullandı. Al-Ihkwan, “Ses artık daha yumuşak. Böylece mahalledekileri rahatsız etmeyecek, caminin arkasında hastanemiz de var” diyor.

Ezan sesini eleştirene 18 ay hapis cezası

Birçok Endonezyalı gibi tek bir isim kullanan başkan yardımcısı Boediono, 2012’de ezan sesinin sınırlandırılmasını önerdiğinde kınamayla karşı karşıya kaldı.

Beş yıl önce, yüzlerce protestocu, Çin asıllı ve aynı adı taşıyan Meiliana’nın “ezan sesinin kısılmasını istemesinin” ardından Kuzey Sumatra’nın Tanjung Balai bölgesinde yaklaşık bir düzine Budist tapınağını ateşe verdi. Dört çocuk annesi, 2018’de 18 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bu yılın mayıs ayında, bir sakinin yerel caminin hoparlörlerinin kapatılmasını istemesinin ardından öfkeli kalabalıklar Cakarta yakınlarındaki lüks bir konut kompleksine yürüdü. Polis ve ordu müdahale etmek zorunda kaldı ve adam öfkeyi bastırmak için sosyal medya aracılığıyla kamuoyundan özür diledi.

Jakarta’daki Syarif Hidayatullah Devlet İslam Üniversitesi’nden Ali Munhanif, Endonezyalıların bu tür şikayetlere sıklıkla öfkeyle tepki verdiklerini çünkü hoparlörle yapılan duyurunun kültürel bir ifadeden ziyade dini bir gereklilik olduğuna inandıklarını söyledi. Munhanif, “Teknolojinin ilerlemesi aşırı dini ifadeyle buluştuğunda olan budur. Ezan okunmaz veya kontrolsüz bırakılırsa toplumsal uyumu bozabilir” dedi.

Ek kaynaklar • AFP