Elektrik dağıtım şirketleri vatandaşı nasıl soyuyor?

Elektrik dağıtım şirketlerinin yüksek kârı vatandaşın tepkisini çekiyor

Elektrik dağıtım şirketleri, son yıllarda artan faturalar ve sık sık yaşanan kesintiler nedeniyle vatandaşın canını sıkıyor. Özellikle pandemi döneminde evde daha fazla vakit geçiren ve elektrik tüketimi artan insanlar, faturalarını ödemekte zorlanıyor. Bu durum, dağıtım şirketlerinin kârlılığını da artırıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik dağıtım şirketlerinin astronomik düzeyde kâr elde etmediğini savunsa da, şirketlerin 2022 yılında 16 milyar 444 milyon 208 bin TL net kâr elde ettiği ortaya çıktı. Bu rakam, bir önceki yıla göre yüzde 25 artış gösterdi.

Elektrik dağıtım işi, 2013 yılında tamamlanan özelleştirme süreci sonrasında 21 bölgeye ayrılarak özel sektör tarafından yürütülmeye başlandı. Ancak özelleştirme, biriken borçları ve altyapı eksikliklerini de beraberinde getirdi. Şirketler, devletten ucuza aldıkları elektriği tüketiciye fahiş kârla sattıkları iddiasıyla eleştiriliyor.

2022 yılında en yüksek kârı elde eden şirket ise Sabancı Holding’in bünyesinde bulunan Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. oldu. Şirket, 6 milyar 33 milyon 915 bin TL net kâra ulaştı. Toroslar’ı, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş., AYEDAŞ ve SEDAŞ takip etti.

Elektrik dağıtım şirketlerinin yüksek kârları, enerji sektöründe rekabetin olmadığını ve tüketicinin mağdur edildiğini gösteriyor. Vatandaşlar, elektrik faturalarının indirilmesi ve kesintilerin önlenmesi için yetkililerden adım atılmasını istiyor.