Bilgisayar çocukları aptallaştırıyor mu?

Bilgisayar ve tablet gibi cihazlar gün geçtikçe eğitim sisteminin önemli birer parçası haline geliyor. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, dünya çapında ilkokulların yüzde 46,7’sinde bilgisayar kullanılıyor. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde ise bilgisayar kullanımının yaygınlık oranı yüzde 98.

Ancak bilim insanları dersliklerde bilgisayar veya tabletin kullanılmasının avantaj sağladığı konusunda aynı görüşleri paylaşmıyor. Offenbach Üniversitesi Medya Teorisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Ralf Lankau “Tablet ve bilgisayar çocukları akıllı yapmıyor, aptallaştırıyor” görüşünü savunuyor. Lankau, 10 yaşına kadar olan çocuklara işaret ediyor.

Lankau, dijital teknolojilerin çocukların gelişimi üzerindeki tesirine yönelik kaygılarını ifade etmek için Almanya Eğitim ve Bilgi Topluluğu aracılığıyla imza kampanyası başlatan 40 bilim insanı arasında yer alıyor.

Söz konusu girişimle uzmanlar, 4-11 yaşındaki çocukların gittiği yuva ve okullarda dijitalleşme sürecinin ertelenmesini talep ediyor. DW’ye konuşan Lankau, “Burada söz konusu olan dijital teknolojilerin kullanılmasının yasaklanması değil, sadece dersin asıl amacının ne olduğunun hatırlanması” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Kendimize şu soruyu sormalıyız: Öğrenmedeki asıl hedef ne ve bu hedefe ulaşmada analog ve dijital medyadan nasıl faydalanabiliriz? Ve soru şu olmamalı: Hangi yeni teknikler mevcut ve bunları okullarda nasıl kullanabiliriz?”

Dijital alandaki meslek eğitimini gözden geçirmeli mi?
Lankau ve aynı görüşü paylaşanların başlattığı imza kampanyası, Almanya’daki okullarda dijitalleşmede geri kalındığı eleştirilerinin arttığı bir döneme denk geldi. Buna rağmen Lankau ve kampanyaya katılan diğer bilim insanları, Eğitim Bakanlığından yuva ve okullarda teknolojinin kullanımını tekrar değerlendirmesini talep ediyor.

Lankau’ya göre Almanya’daki mevcut eğitim sistemi, bireysel öğrenmeye ve sosyal becerilerin eğitimdeki faydalarına yeterince önem vermiyor. Bu nedenle de dijital teknolojilerin öğrencilere katkısı sınırlı kalıyor. Lankau, “Dijital teknolojiler öğrencilerin öğrenmesine yardımcı olabilir ancak bunun için öncelikle öğrencilerin öğrenmeyi öğrenmesi gerekiyor” diyor.

Lankau ayrıca dijital teknolojilerin çocukların zihinsel gelişimi üzerinde olumsuz etkileri olduğunu da savunuyor. Lankau’ya göre tablet veya bilgisayar kullanımının artmasıyla birlikte çocukların dikkat süreleri kısalmaya başlıyor. Bu da onların derse odaklanmasını zorlaştırıyor.

Lankau, “Çocuklar dikkatlerini çok kısa süreli olarak bir şeye veriyorlar. Bu da onların uzun süreli belleklerini

NHY/ DW, Fred Schwaller