Hakkari’de bir çocuğun çikolata yüzünden market deposuna kitlenmesine soruşturma

Hakkari’de bir çocuğun çikolata için market deposuna kapatıldığı görüntülerinin sosyal medyada paylaşılması üzerine, kamuoyunda büyük tepki topladı. Görüntülerde, market görevlilerinin çocuğu depoya kapatıp, babasına haber verdiği görülüyor.

Görüntülerin ardından, Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (HESOB) Başkanı Muharrem Tekin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Hakkari’de 3 harfli zincir marketlerden biri bu çocuğu bir çikolata için 2 saat boyunca depoya kapatmış. Sonra babasına haber veriyorlar. Babası markete gelince çocuğunun depoya kapatıldığını görüyor. Sizin o milyon dolarlarınızı o çocuğun tek bir tırnağına kurban ederiz. Bu zincir marketin yetkilileri babadan ve bu çocuktan özür dileyip, yaptıkları bu utanç davranışın farkına varmazlarsa, ismini açıklar, oradan alışveriş yapılmaması yönünde protesto kampanyaları başlatacağız” dedi.

Hakkari Barosu Çocuk Hakları Merkezi de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Kamuoyuna yansıyan ve Hakkari’de bulunan zincir marketlerden birinde, bir çocuğu 2 saat boyunca depoya kapatmak suretiyle ve üstelik ağırlaştırıcı sebeplerle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunu işleyen şahısların bu onur kırıcı eylemi; çocuğun toplumsal yaşamdaki fiziksel ve psikolojik sömürüsünü içeren bir tehdit niteliğindedir. Çocuğun üstün yararı gereğince ilgili fotoğrafın yayınlanmaması gerektiğini belirtmekle sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi de yaptığı açıklamada, “BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Madde 37: Çocuklar hiçbir şekilde insanlık dışı yöntemlerle ya da aşağılanarak cezalandırılamaz. Söz konusu insanlık dışı muameleye karşı bütün hukuki sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Cumhuriyet Başsavcılığı‘ndan yapılan açıklamada ise, “Market yetkilileri ve eylemde sorumluluğu bulunan kişiler hakkında ‘çocuğu hürriyetinden yoksun bırakma’ suçundan Cumhuriyet Başsavcılığımızca resen soruşturma başlatılmıştır. Soruşturma titizlikle ve tüm yönleriyle sürdürülmektedir” ifadelerine yer verildi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Geleceğimizin teminatı evlatlarımıza yapılan her türlü olumsuz eyleme karşı çok hassas olduğumuz bilinmelidir. Çocuğun üstün yararını zedeleyecek hiçbir harekete izin vermeyiz. Adalet Bakanlığı olarak konuyu yakından takip ediyoruz. Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından gerekli soruşturma başlatılmıştır” dedi.

Olayın ardından, market yetkilileri tarafından açıklama yapılmadı.