Bennu asteroidinden örnek taşıyan uzay aracı, Dünya’ya dönüyor

NASA’nın 2016 yılında fırlattığı OSIRIS-REx uzay aracı, güneş sistemindeki en eski ve en tehlikeli asteroitlerden biri olan Bennu asteroidinden örnek topladıktan sonra 24 Eylül Pazar günü Dünya’ya geri dönecek.

Uzay aracı, Bennu’dan aldığı örnekleri içeren bir kapsülü Utah eyaletindeki bir askeri alana paraşütle bırakacak. NASA, bu örneklerin gezegenlerin nasıl oluştuğuna ve yaşamın nasıl başladığına dair araştırmalara katkı sağlayacağını ve Dünya’ya çarpabilecek asteroitler hakkındaki bilgimizi artıracağını belirtti.

OSIRIS-REx, Bennu asteroidine ulaştıktan sonra yaklaşık iki yıl boyunca yörüngeden inceledi ve uygun bir örnek toplama alanı seçti. Bu alan, Nightingale olarak adlandırıldı ve Bennu’nun kuzey yarıküresinde yer alıyordu.

2020 yılında OSIRIS-REx, Nightingale alanına yaklaştı ve uzay aracının koluna bağlı olan bir cihazla Bennu’nun yüzeyine dokundu. Bu cihaz, Bennu’nun toz ve çakıl taşlarından oluşan regolit adı verilen malzemesini vakumlayarak topladı. Bu işlem sadece altı saniye sürdü ve OSIRIS-REx, güvenli bir mesafeye geri çekildi.

OSIRIS-REx, beklenenden çok daha fazla örnek topladığı için kapsülün kapağını tam olarak kapatamadı. Bu nedenle, NASA örnek kaybını önlemek için planlanandan daha erken kapsülü Dünya’ya göndermeye karar verdi. OSIRIS-REx’in topladığı örnek miktarının en az 60 gram olduğu tahmin ediliyor.

NASA, kapsülün inişini canlı olarak yayınlayacak ve kapsülün güvenli bir şekilde alındığını duyuracak. Kapsül daha sonra Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ne götürülecek ve burada örnekler açılacak ve analiz edilmek üzere hazırlanacak.

NASA, örneklerin bir kısmını diğer ülkelerle ve gelecek nesillerle paylaşacak. NASA, Bennu asteroidinin 2182 yılında Dünya’ya çarpma olasılığının %0.037 olduğunu, yani 2700’de bir olduğunu söylüyor.

 

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku