ABD-Çin arasında sürpriz anlaşma

Çin ve ABD, COP26’da sürpriz ortak bildiri yayınladı, iklim değişikliğini ele almak için birlikte çalışma sözü verdi.

Dünyanın en büyük karbon yayıcısı ABD ve Çin, dünya çapında felaketlere neden olan küresel ısınma konusunda sürpriz bir anlaşma duyurdular.

İki ülke, önümüzdeki 10 yıl içinde emisyonları azaltmak  ve  2015 Paris Anlaşması’nda belirlenen 1.5C sıcaklık hedefine ulaşmak için birlikte çalışacaklarını açıkladılar.

Ortak deklarasyon, Glasgow’daki kritik COP26 zirvesinin son günlerine girmesiyle geldi.

Çin’in iklim elçisi Xie Zhenhua , ortak açıklamanın geçtiğimiz yıl her iki ülkeden yetkililer arasında 30’dan fazla sanal ve yüz yüze görüşmenin sonucu olduğunu söyledi. ABD iklim elçisi John Kerry ise, bunun ”doğru yönde atılmış bir adım” ve “bir ilerleme işareti” olduğunu kaydetti.

AB ve BM, duyuruyu ”cesaret verici ve önemli bir adım” olarak nitelendirirken, Greenpeace her iki ülkenin de daha fazla bağlılık göstermesi gerektiğini vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin lideri Xi Jinping’in önümüzdeki hafta başlarında sanal bir toplantı yapması bekleniyor.

İşbirliği alanları

İki ülke ayrıca karbon emisyonlarını azaltmak için çeşitli alanlarda işbirliği yapmayı planlıyor.

Bunlar arasında, sera gazı emisyonlarının azaltılması, temiz enerji geçişi ve elektrik israfını, döngüsel ekonomi, karbon yakalama, kullanım ve depolamayı azaltmaya yönelik politikalar ile ilgili düzenleyici çerçeveler ve çevresel standartlar yer alıyor.

Her iki ülke de iklim değişikliği ile ilgili konuları ele almak için düzenli olarak toplanacak bir çalışma grubu kurmayı planlıyor.

Bu tür toplantılar yerel yönetimleri, işletmeleri, akademisyenleri içerebilir ve politika ve teknik fikir alışverişinde bulunmanın yanı sıra “karşılıklı çıkar” projelerini ve programlarını belirlemeye hizmet edebilir.

2025 yılına kadar her iki ülke de iklim taahhütlerini yeniden güncellemeye hazırlanıyor.

Bilim adamları, küresel sıcaklığın 1.5C ile sınırlandırılmasının insanlığın en kötü iklim etkilerinden kaçınmasına yardımcı olacağını söylüyor.

Glasgow’daki COP26 İklim zirvesi yarın sona eriyor.