14 Sendika Destek Verdi: Öğretmenler Bugün İş Bıraktı

Eğitim sendikaları, 19 Kasım’da düzenlenecek Kariyer Basamakları Sınavı’na karşı birleşti. Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun kaldırılmasını isteyen Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Hak Sen, Eksen Eğitim Sen, İdeal Eğitim Sen, Eğitim Söz Sen, Eğitimde Birlik Sen, Eşit Haklar Sendikası, Töb-Sen ve Engelsiz Eğitim Sen’den oluşan 14 öğretmen sendikası, 2 Kasım’da iş bırakacak.

Sendikaların İstanbul’daki iş bırakma program belli oldu. Buna göre sendikalar yarın saat 12.00’da Cemberlitaş Meydanında buluşacak. 12.30’da ise İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapılacak.

“Eşitsizlik derinleşiyor”

Sendikalar, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırdığını, ekonomik sorunlarına çözüm üretmediğini, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldırıldığını, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştirdiğine vurgu yapıyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) düzenlemesine yönelik yoğun tepkilere rağmen, MEB ısrarla somut bir adım atmadığına belirtilen ortak bildiride, “Yıllardır ekonomik, sosyal ve özlük haklarımıza ve geleceğimize yönelik taleplerimiz görmezden gelinmekte, insanca yaşam ve insan onuruna yakışır ücret taleplerimiz yok sayılıyor” ifadelerine yer verildi.

“14 Sendika eyleme katılacak”

Eğitim Sen İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Çayan Çalık, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun Meclis’ten geçmeden önce itirazlarını dile getirdiğini ancak buna rağmen kanunun geçtiğini söyledi. Çalık, yarın okullarda yapılacak iş bırakma eylemleri hakkında şu bilgiyi verdi: “Katılımı yüksek bir iş bırakma eylemi olacak. Bugün bir öğretmenin en temel sorunu yoksullaşma ve geçinememedir. Bu sorunları görmeyip kariyer basamakları adı altında ek bir ücret ödemesi yaparak öğretmenler arasında ayrımı kabul etmek mümkün değil. Bugün göreve başlayan bir öğretmen, İstanbul başta olmak üzere birçok ilde almış olduğu maaş tutacağı ev kirası karşılamıyor. Sorunumuz budur.”

“700 Bin kişi iş bırakacak”

İş yerlerinde iş bırakma olanakları yüksek olacağını beklediklerini söyleyen Çalık, “Bizim mesleğimize dönük çok ciddi saldırılar söz konusu. Bugün itibariyle 14 sendikanın ortak taleplerle sahaya iniyor olması tarihsel önemdedir. Gezmiş olduğum okullarda, sahada yapmış olduğum gözlemlerde bu eyleme yüzde 60’lık bir katılım olacağını düşünüyorum. Bu yaklaşık 700 bin kişi demek” dedi.

Öğretmenlerin temel haklarını, ekonomik taleplerini ve iş güvencesi başta olmak üzere sosyal, demokratik ve özlük haklarını güvenceye alan yeni bir meslek kanunu hazırlanmasını isteyen sendikaların ortak talepleri şöyle:

  • 19 Kasım tarihinde gerçekleşecek kariyer sınavının derhal iptal edilmesi,
  • Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmesi,
  • Tüm eğitim çalışanlarına yoksulluk sınırının üzerinde bir ücret artışı sağlanmasına ilişkin düzenleme yapılması,
  • Kamuda mülakat uygulamasına son verilmesi,
  • Tüm eğitim çalışanlarına sosyal devlet ilkesi gereği ayrım yapılmaksızın; giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılması ve aile çocuk yardımı tutarlarının iyileştirilmesi,
  • Vergi dilimi adaletsizliğine son verilmesi,
  • Öğrencilerin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme haklarının, sosyal devlet anlayışıyla devlet güvencesine alınması ve kamusal eğitim sağlanması.