Zelenskiy, “tarafsızlık statüsünü tartışmaya hazır”

Zelenskiy, Ukrayna’nın tarafsızlık statüsünü görüşmeye hazır olduğunu, ancak referanduma gitmesi ve bunun üçüncü taraflarca garanti altına alınması gerektiğini söyledi. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, “barış anlaşmasının bir parçası olarak tarafsız bir statü benimsemeyi tartışmaya hazır olduklarını” söyledi.

Zelenskiy, Rusya’dan bir grup bağımsız gazeteciyle yaptığı röportajda, Ukrayna’nın tarafsızlık statüsünü görüşmeye hazır olduğunu, ancak referanduma gitmesi ve bunun üçüncü taraflarca garanti altına alınması gerektiğini söylüyor.

Rus birliklerinin ayrılmasından sonra birkaç ay içinde bu konuda bir referandum yapılabileceğini söyledi.

Rusya’nın taleplerinden biri de Ukrayna’nın tarafsız olmasıydı.

Zelenskiy, Ukrayna’nın bu hafta Türkiye’de yapılacak Ukrayna-Rus görüşmelerinde önceliklerinin “egemenlik ve toprak bütünlüğü” olacağını belirtti ve ekledi:  “Gerçekten, gecikmeden barış arıyoruz. Türkiye’de yüz yüze görüşme bunun için bir fırsat ve ihtiyaç var. Bu kötü değil. Sonucu görelim.”

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Mariupol gibi kuşatma altındaki şehirlerdeki vahim durumu hatırlatmak için “Diğer ülkelerin parlamentolarına başvurmaya devam edeceğim” dedi.

Zelenskiy, Moskova’nın gazetecilerle nispeten kısa bir görüşmeden korktuğunu da söyledi.

Yayınlanması yasaklandı

Rusya, Zelensky’nin röportajının yayınlanmasını hızla yasakladı.

Moskova için iletişimi düzenleyen Roskomnadzor, dün geç saatlerde aldığı kararlar röportajın yayımlanmasını yasakladı. Açıklamada, “yabancı ajan olarak hareket eden yabancı medya kuruluşları” dahil, görüşmeye katılan Rusya merkezli medya kuruluşlarına karşı işlem yapılabileceğini söyledi.

Bağımsız gazeteci Mikhail Zigar, dün Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, Zelenskiy ile görüşmelerini şöyle duyurmuştu:

“Bugün meslektaşlarım Dozhd Genel Yayın Yönetmeni Tikhon Dzyadko, Meduza Genel Yayın Yönetmeni Ivan Kolpakov ve Kommersant özel muhabiri Vladimir Solovyov ile Novaya Gazeta Genel Yayın Yönetmeni Dmitry Muratov’un katılımı ve desteğiyle Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski bir röportaj gerçekleştirdik.”

Rusya, görüşmede yer alan Meduza’yı bir süre önce “yabancı ajan” listesine almıştı.