Venezuela’da askeri darbe girişimi

Venezuela hükümeti, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını ve girişimin bastırılmaya çalışıldığını açıkladı.

Venezuela İletişim, Kültür ve Turizmden Sorumlu Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodriguez Twitter hesabında, “sağ görüşlü muhaliflerle çalışan vatan haini” askerlerin küçük bir darbe girişiminin bastırılmaya çalışıldığı paylaşımını yaptı. Venezuela Devlet Başkanı Maduro yaptığı açıklamada, “Komutanlar anayasaya bağlılıklarını ifade ettiler” dedi. Maduro ayrıca, “Halkı, vatanı ve anayasal düzeni korumak için sokağa davet ediyorum” diye konuştu.

Venezuela’da kendini devlet başkanı ilan eden ABD yanlısı Juan Guaido da Twitter üzerinde yayınladığı 3 dakikalık bir videoyla halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yaptı.

Guaido, Caracas’taki La Carlota Hava Üssü yakınında etrafında bir grup askerle çektiği videoyu Twitter hesabından yayımladı.

Üç dakikalık videoda, bir zırhlı aracın önünde, bir grup askeri ve ev hapsindeki muhalif Leopoldo Lopez’i yanına alan Guaido, askerleri anayasayı korumak üzere sokağa çıkmaya davet etti.

Guaido, “Ülkeyi demokratik olarak yeniden ayağa kaldırmak için sizleri harekete geçmeye çağırıyorum. Artık zamanı geldi” dedi.

Başkent Caracas’ta bazı askeri birliklerin yolları kestiği, bazı yollarda da askeri araçların görüldüğü iddia edildi.

“Küçük Bir Grubu Etkisiz Hale Getiriyoruz”

Venezuela Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ordunun ülkenin çıkarlarını ve anayasayı korumak için hazır ve kararlı bir şekilde beklediğini açıkladı. Öte yandan açıklamada, ordu birimlerinde olağan dışı bir hareketliliğin olmadığı belirtildi.

Venezuela Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez, “Venezuela halkına bildiririz ki şu anda askeri personelimiz içinde Anayasaya ve Cumhuriyetin huzuruna karşı bir darbe başlatmak üzere Altamira’da üslenen küçük bir hain grubuna karşılık vererek onları etkisiz hale getiriyoruz” dedi.

“Ordu, Meşru Devlet Başkanı Madoro’nun Yanında”

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino ise silahlı kuvvetlerin Maduro’nun yanında olduğunu söyledi. Padrino, ordunun meşru Devlet Başkanı Maduro hükümetini kesin bir şekilde savunmaya devam edeceğini duyurdu.

Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello, halkı, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu savunmak için Miraflores Sarayı’na toplanmaya çağırdı.

Madoro: Komutanlar Anayasaya Bağlılıklarını İfade Etti 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro darbe girişimine ilişkin yaptığı açıklamada, “Komutanlar anayasaya bağlılıklarını ifade ettiler. Halkı, vatanı ve anayasal düzeni korumak için sokağa davet ediyorum” dedi.

Küba ve Bolivya’dan Madoro’ya Destek

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ve Bolivya Devlet Başkanı Eva Morales, Twitter üzerinden yaptıkları açıklamalarda, Maduro hükümetine destek verdiklerini belirtti.

Diaz-Canel, “Ülkeyi şiddet sarmalına sokmayı amaçlayan bu darbe hareketini şiddetle reddediyoruz. Venezuela’nın cadde ve sokaklarında terör yaratmayı amaçlayan silahlı grupların girişimini kınıyoruz. Venezuela halkının yanındayız” ifadelerini kullandı.

Morales de “Venezuela’daki yabancı çıkarlara hizmet eden darbe girişimini kınıyoruz. Kardeş Maduro ve dost Venezuela halkının yanındayız” değerlendirmesinde bulundu.

Kolombiya Darbe Girişimini Destekledi

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Venezuela ordusunu tarihin doğru tarafında yer almaya çağırıyoruz” ifadeleri ile darbe girişimini desteklemeye çağırdı.