Vartinis Davası zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü

Muş’un Vartinis (Altınova) beldesinde 3 Ekim 1993 tarihinde aynı aileden 9 kişinin evleri ateşe verilerek katledilmesiyle ilgili davada karar çıktı. Kırıkkale 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, zaman aşımı gerekçesiyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.

Dava, Yargıtay’ın yerel mahkemenin verdiği beraat kararını bozmasının ardından yeniden görülmeye başlanmıştı. 21 Eylül 2021 tarihinde görülen ilk duruşmada, dönemin İlçe Jandarma Alay Komutanı Yüzbaşı Bülent Karaoğlu hakkında tutuklama kararı verilmişti. Ancak Karaoğlu, Eylül 2021 tarihinden bu yana yakalanamadı.

Duruşmada, iddia makamı, köyün yakılması emrini veren firari sanık Yüzbaşı Bülent Karaoğlu’nun tek yetkili olmadığını belirterek, dosyanın zaman aşımına uğramasından kaynaklı düşürülmesini talep etti.

Avukatlar ise, Vartinis’te bir insanlık suçunun işlendiğini, insanlık suçlarının ise zaman aşımına uğramayacağını belirterek, mütalaanın kabul edilmemesi gerektiğini söylediler.

Duruşmada söz alan katliamdan sağ kurtulan Aysel Öğüt ise, “Ailemin hakkı yerde kalmasın. Bu katilin yakalanmasını istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, zaman aşımı tarihinin üzerinden 2 aylık bir süre geçtiğini belirterek, dava dosyanın düşürülmesine karar verdi.

Karar, hukuki ve ahlaki açıdan kabul edilemez

Vartinis Katliamı Davası’nda verilen karar, hukuki ve ahlaki açıdan kabul edilemez bir karardır.

Karar, Türkiye’nin hukuk devleti olma ilkesine aykırıdır. Zira, insanlık suçları zaman aşımına uğramaz.

Karar, aynı zamanda adaletin tecelli etmesini engelleyen bir karardır. Katliamdan sorumlu tutulan sanıklardan biri halen yakalanamamıştır.

Karar, faillerin cezalandırılmadı

Vartinis Katliamı Davası’nda verilen karar, faillerin cezalandırılması için mücadelenin süreceğini gösteriyor. Faillerin cezalandırılması için öncelikle, hukuki olarak bu karara itiraz edilmesi gerekiyor. Ayrıca, uluslararası hukuk kurumları nezdinde de girişimlerde bulunulması bekleniyor.

Nokta Haber Yorum
Latest posts by Nokta Haber Yorum (see all)