Üniversite öğrencileri KYK’deki asansör faciasını protesto etti: Kaza değil ihmal

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi öğrencileri, geçtiğimiz hafta yaşanan ve bir öğrencinin hayatını kaybettiği asansör kazasına tepki göstermek için Aydın Kent Meydanı’nda oturma eylemi düzenledi. “Kaza değil, ihmal” pankartı açan öğrenciler, “Ölmeye değil okumaya geldik” sloganları attı. Eyleme kentteki siyasi parti temsilcileri, Aydın Barosu ve birçok sivil toplum örgütü de katılarak destek verdi.

Asansörde sürekli sorun yaşanıyordu

Öğrenciler adına yapılan ortak basın açıklamasında, Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda bulunan asansörlerde sürekli sorun yaşandığı ve yetkililerin gerekli önlemleri almadığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: “Yaşanan olaydan iki hafta önce benzer bir olay daha yaşanmış ve yine 15 öğrenci B blokta bulunan asansörde mahsur kalmıştı. Asansörün 1 ve 2’nci kat arasında durmasıyla yine bir faciadan dönülmüş ve kapının açılmasıyla arkadaşlarımız nefes almıştır. C blokta bulunan asansör ise benzer şekilde arızalanmış ama tüm uyarı ve şikayetlere rağmen 1 yıl içinde bir önlem alınmamıştır.”

Polis müdahalesine tepki

Açıklamada ayrıca, yaşamını yitiren Zeren Ertaş’ın cenaze törenine katılmak isteyen öğrencilere polis müdahalesine de tepki gösterildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Biz yaşamını yitiren arkadaşımızın acısını yaşarken karşımıza polisler dikildi. Polis müdahalesiyle karşılaştığımızı da unutmayacağız. Arkadaşımızın ölümüne sebep olan bozuk asansör ve güvencesiz yurtlara önlem almayanlar arkadaşımızın ölümüne ses çıkartanlara karşı TOMA’larla önlem almıştır. Bizler bu faciadan sorumlu yurt yönetimi yargılanana kadar ve ölümüne sebep oldukları arkadaşımızın hesabını verene kadar sesimizi çıkarmaya, adalet aramaya devam edeceğiz.”

NHY/ MA