Türkiye’den Almanya’ya imam gönderme uygulaması sona eriyor

Almanya İçişleri Bakanlığı, Türkiye’den Almanya’ya imam gönderme uygulamasını sonlandırmak ve imamları Almanya’da yetiştirmek üzere Türkiye ile anlaşmaya varıldığını açıkladı. Bu anlaşma, Almanya’daki Müslüman toplumun entegrasyonu için önemli bir adım olarak görülüyor.

Türkiye’den gönderilen imamların yerine, Almanya’da eğitilen ve Alman kültürüne uyum sağlayan imamların atanması planlanıyor. Bu amaçla, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Almanya’daki kolu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) arasında bir iş birliği protokolü imzalandı.

Protokole göre, yılda 100 imamın Almanya’da eğitilmesi ve aşamalı olarak Türkiye’den gönderilenlerin yerini alması hedefleniyor. Eğitim programı, DİTİB’in Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki mevcut eğitim programına ek olarak oluşturulacak. İmamların eğitiminde, Osnabrück Üniversitesi bünyesindeki Almanya İslam Koleji ile iş birliği yapılacak.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, anlaşmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu, Almanya’daki Müslüman cemaatlerin topluma katılımı ve entegrasyonu açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Bizim dilimizi konuşan, ülkemizi tanıyan ve değerlerimizi paylaşan vaizlere ihtiyacımız var. İmamların dinler arası diyalog için çalışmasını ve toplumumuzda inançla ilgili konularda tartışmalara dahil olmasını istiyoruz” dedi.

Faeser, Türkiye’den devlet memuru statüsünde imam gönderme uygulamasını sona erdirecek bir anlaşmaya ilk kez ulaşmış olmaktan mutluluk duyduğunu da belirtti. Faeser, “Bu anlaşma sayesinde, DİTİB’in personel sorumluluğu tamamen kendisine geçecek ve Türkiye ile bağlantısı kesilecek. Bu da DİTİB’in bağımsızlığına ve güvenilirliğine katkı sağlayacak” diye konuştu.

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen de anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını ifade ederek “Bu anlaşma, DİTİB’in Almanya’daki Müslümanların dini ihtiyaçlarını karşılamak için yaptığı çalışmalara destek vermektedir. Aynı zamanda, DİTİB’in Alman toplumuyla daha iyi iletişim kurmasına ve entegrasyon sürecine katkıda bulunmasına yardımcı olacaktır” dedi.

Türkmen, DİTİB’in Türkiye ile olan ilişkisinin sadece dini konularda danışma niteliğinde olduğunu da vurgulayarak “DİTİB, Almanya’nın hukukuna ve demokrasisine bağlıdır. Türkiye ile olan bağlantımız, hiçbir şekilde siyasi veya ideolojik değildir. Biz sadece dinimizi yaşamak ve öğretmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

NHY/ DW Türkçe