Türkiye’de Yabancılara Konut ve Arazi Satışı Rekor Kırdı

Türkiye, yabancılara konut ve arazi satışında son yıllarda büyük bir artış yaşadı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 2002-2023 yılları arasında 180 ülke vatandaşına toplam 28 milyon metrekare arazi ve 289 bin konut satıldığını açıkladı. Bu rakamlar, Türkiye’nin yabancılara konut ve arazi satışında dünyada önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor.

Yerlikaya, CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın soru önergesine verdiği yanıtta, yabancılara yapılan konut ve arazi satışlarının ülke, il, ilçe ve mahalle bazında dağılımını paylaştı. Buna göre, yabancılara en çok konut satan ülke Rusya oldu. Rusya’yı İran ve Irak takip etti. Yabancılara en çok konut satan il ise Antalya oldu. Antalya’yı İstanbul ve Muğla izledi.

Yerlikaya, yabancılara en çok arazi satan ülkenin ise Ürdün olduğunu belirtti. Ürdün’ü Suudi Arabistan ve Filistin takip etti. Yabancılara en çok arazi satan il ise Muğla oldu. Muğla’yı Antalya ve Aydın izledi.

Yerlikaya, Türkiye’de konut ve arazi alan yabancıların arasında Karayipler, Afrika ve Okyanusya’dan gelenlerin de bulunduğunu ifade etti. Yerlikaya, bu ülkelerden bazılarının Antigua ve Baruda, Aruba, Samoa, Botswana, Kiribatı, Palua, Saint Kitts ve Nevis, Liechtenstein olduğunu bildirdi.

Karabat ise Türkiye’nin kolay vatandaşlık vermesinin suç örgütleri ve uyuşturucu baronları için cazip hale geldiğini savunarak, “Sorumluluk makamında olanları derhal işgali durdurmaya çağırıyoruz. Ya bu işgali durdurun ya da işgal ettiğiniz makamlardan istifa edin” dedi.

NHY/ ANKA Haber Ajansı

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku