Timsahların 185 milyon yıllık atası bulundu

İngiltere’nin Jurassic Coast bölgesinde timsahların 185 milyon yıllık atasına ait fosil bulundu.

Dorset yakınlarındaki Charmouth’ta yeni bir “thalattosuchian”ın kafa, omurga ve uzuvlarının parçaları ortaya çıkarıldı. Erken Jura dönemine kadar uzanan buluntu, Turnersuchus hingleyae olarak adlandırılacak kadar eksiksiz olan tek bulgu.

Thalattosuchianlar, günümüz timsahlarının atalarının eski bir “kız kardeşi” olarak tanımlanıyor. Crocodylia grubunun bir üyeleri olmamalarına, ancak daha uzaktan akraba olmalarına rağmen “deniz timsahları” olarak biliniyor.

İngiltere basınında yer alan haberlere göre, bu tür Jurassic Ocean’da yaşadı ve kıyı şeridi boyunca deniz yaban hayatında avcılık yaptı. Nispeten uzun, ince burnu nedeniyle, kuzey Hindistan Yarımadası’nın büyük nehir sistemlerinde bulunan modern gharial timsahlarına benziyordu.

Bazı thalattosuchianlar, yüzgeçlere dönüştürülmüş kısa uzuvları, köpekbalığı benzeri bir kuyruk yüzgeci, tuz bezleri ile okyanuslardaki hayata çok iyi adapte oldular ve yumurtlamak yerine canlı doğum yapma yeteneğine sahip olmuş olabilirler.

Charmouth Çamurtaşı Formasyonunda bulunan Turnersuchus’ta, bu sonraki özelliklerin çoğu henüz gelişmemişti.

Bulgu, fosil kayıtlarındaki bir boşluğu doldurmaya yardımcı oluyor ve diğer timsah türleriyle birlikte thalattosuchianların Trias döneminin sonlarında ortaya çıkmış olması gerektiğini yönünde. Bu, dönem Turnersuchus’un yaşamasından yaklaşık 15 milyon yıl önce.

Brezilya’daki Sao Paulo Üniversitesi’nden çalışmanın ortak yazarı Dr Pedro Godoy, “Timsahların aksine, yaklaşık iki metre uzunluğundaki bu yırtıcı, yalnızca kıyı deniz habitatlarında yaşıyordu. Kafatasları yüzeysel olarak modern ghariallere benzese de, oldukça farklı inşa edilmişlerdi” dedi.

Thalattosuchians’ın özellikle büyük, kafatasının çene kaslarını barındıran bir bölgesi, supratemporal fenestraları vardı.

Bu, Turnersuchus ve diğer thalattosuchian’ların, avlarının çoğu hızlı hareket eden balık veya ahtapot ve kalamar olduğu için muhtemelen hızlı ısırıkları mümkün kılan genişlemiş çene kaslarına sahip olduğunu gösteriyor.

Tıpkı günümüz timsahlarında olduğu gibi, Turnersuchus’un supratemporal bölgesinin beyin sıcaklığını tamponlamaya yardımcı olan bir ısı düzenleyici işlevi olması da mümkün.

Journal of Vertebrate Paleontology’de açıklanan örnek, Dorset, Lyme Regis’teki Lyme Regis Müzesi’nde sergileniyor.

Jurassic Coast’taki uçurumlar ve kumsal, ichthyosaurların ve plesiosaurların yanı sıra Britanya’da şimdiye kadar bulunan en iyi korunmuş ve en eksiksiz dinozor olan Scelidosaurus’un keşfiyle bu tür buluntularla eşanlamlı hale geldi.