Reuters: Elektrik ve doğalgaza ekimde yüzde 15’e varan zam gelecek


Reuters’a açıklama yapan kaynaklar sektörden gelen zam talebinin düzenleyici kuruluşlara iletildiğini söyledi

Gün içinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Toplantısı (PPK) faiz kararını açıkladı.

Buna göre; yüzde 19’luk politika faizi 100 baz puanlık indirimle yüzde 18’e düşürüldü. Merkez Bankası’nın faiz indirim kararı ardından bugün 8,68’le güne başlayan dolar sert yükselerek, 8,80 seviyesini aştı.

Dolardaki bu dalgalanmanın ardından elektrik ve doğalgaz fiyatlarında, artan uluslararası fiyatlar ve yurtiçinde azalan hidroelektrik üretimini ikame eden doğalgaz kullanımından dolayı gelecek ay yüzde 15’e varan oranlarda artış yapılması beklendiği açıklandı.

İngiliz Haber Ajansı Reuters’ın 4 kaynağa dayandırarak aktardığı bilgilere göre Türkiye’de gelecek ay başında doğalgaza yüzde 15, elektriğe ise yüzde 8-15 arasında zam yapılacak.

Adlarının açıklanmasını istemeyen kaynaklar, gelen fiyat artış taleplerinin düzenleyici kuruluşlara iletildiğini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın zamların ne zaman yapılacağı konusunda hemen yorum yapmadığını belirtti.

Türkiye, ilk gaz sahasının hacimli üretime ulaşmasını beklediği 2025 yılına kadar Rusya, İran ve Azerbaycan’dan ithal edilen gaza neredeyse tamamen bağımlı durumda.