Pandemi döneminde anne ve bebek ölümlerinde artış gözlendi

Dış gebeliklerde de altı kat artış meydana geldi. Doğum sonrası depresyon vakalarında da artış var.

Hamile kadınların ve yeni doğanların durumunun pandemi döneminde kötüye gittiği açıklandı.

Londra Üniversitesine bağlı St George’s Tıp Fakültesi bilim adamları, 1 Ocak 2020 ile 8 Ocak 2021 arasında 17 ülkede yapılan araştırmaların sonuçlarını inceledi.

The Lancet bilim dergisinde yayımlanan inceleme sonuçlarına göre, gözlenen dönemde anne ve çocuk ölümlerinde üçte bir oranında artış meydana geldiği belirlendi. Dış gebelikler de altı kat artış gösterdi. Araştırmacılar, kapanma önlemlerinin etkisine, doğumevlerinde meydana gelen aksaklıklara ve annelerin hastaneye gittiklerinde koronavirus kapmaktan korkmalarına dikkati çekti.

Araştırma ayrıca, depresyon belirtileri gösteren kadınların sayısının arttığını ve doğum sonrası depresyon oranının da daha yüksek olduğunu gösterdi.

Araştırmaya katılanlardan Profesör Esma Halil, “Pandeminin yol açtığı aksaklıklar, özellikle de orta ve alt gelir sahibi ülkelerde, aslında önlenebilir olan kadın ve bebek ölümlerine yol açıyor” dedi.

Esma Halil, bundan böyle politika belirleyicileri ve sağlık yetkililerini “Pandemiye stratejik yanıt verirken doğumevleri için güvenlik, erişilebilirlik ve eşitliğe öncelik vermeye” çağırdıklarını söyledi. (Ajans Bizim)