Ortadoğu: 7 Ekim’den bu yana 61 gazeteci öldürüldü

Amerikan Gazetecileri Koruma Komitesine (CPJ), İsrail’in Hamas’ın Yahudi devletine yönelik saldırılarına yanıt vermeye başladığı yaklaşık iki aydan bu yana en az 61 gazeteci ve medya çalışanının hayatını kaybettiğini duyurdu.

CPJ, iki aydan kısa bir süre içinde 54 Filistinli, dört İsrailli gazetecinin ve üç Lübnanlı gazetecinin öldürüldüğünü bildirdi. Dernek ayrıca, üç gazetecinin kayıp olduğunu, 11’inin yaralı olduğunu ve 19’unun da tutuklandığını belirtiyor.

Gazetecileri Koruma Komitesi kurulduğu 1992 yılından bu yana böyle bir bilanço hiç görülmemişti.

Buna karşılık 2022 yılının tamamında en az 67 gazeteci ve medya çalışanı öldürüldü.

RSF

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), 22 Kasım’da, “İsrail Gazze’de gazeteciliğin kökünü kazıyor” uyarısında bulunarak, “72 saat içinde Gazze’de öldürülen yaklaşık on gazeteci” de dahil olmak üzere ölü sayısını 48 olarak açıklamıştı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, kasım başında, “Filistin ve İsrail’de gazetecilere karşı işlenen savaş suçları nedeniyle” konuyu Uluslararası Ceza Mahkemesine taşımıştı.

RSF’nin açıklamasında, “Özellikle Gazze’de gazetecilere karşı işlenen uluslararası suçların boyutu, ciddiyeti ve tekrarlanması, UCM savcısı tarafından öncelikli bir soruşturma yürütülmesini gerektirmektedir. Biz 2018’den bu yana bu yönde çağrıda bulunuyoruz. Yaşanan trajik olaylar bu çağrının ne kadar acil olduğunu gösteriyor” denmişti.