Oportünizmin Bel Kemiği Yoktur – Rabia Mine

Erkan Baş beyefendi TİP’in, TKP’nin ve EMEP’in HAMAS denilen cihatçı katillerin kör şiddet taarruzuna destek vererek Türkiye solunu Hizbullahçılarla, Ulusolcularla ve iktidarla aynı çizgide hizalamaları karşısında bazı kesimlerde oluşan tepkilere yanıt olarak şöyle kıvırmış:

“Hamas, sol devrimci Filistinli örgütlerin yerine önü açılan İsrail-ABD ürünü bir yapıdır. Şimdi ektiklerini biçiyorlar. Sol, Hamas’ı değil, Filistin halkının tarihsel, haklı ve meşru direnişini savunuyor.”

Okuyunca, onca kederime rağmen bir gülmem tuttu.

La oxlim, kendi coğrafyasındaki ezilen halkın haklı ve meşru direnişini savunacak tek laf etmezken, başka milletin haklı ve meşru direnişini savunandan solcu mu olur?

İlahi…

Hani siz, Kürt ilerinde halkın inim inim inletildiği; anaların cenazelerinin sokaklarda kurda kuşa yem edilip, ölü çocuk bedenlerinin derin donduruculara gömüldüğü; onlarca insanın Cizre bodrumlarında cayır cayır yakılıp, yaralı gençlerin tankların arkasında sürüklendiği ve çok daha fazlası insanlık suçunun işlendiği ablukalar esnasında, 30 Ağustos’ta hep birlikte toplaşıp çarşaf çarşaf resmî tarih güzellemeleri yayınlayan; o tarafa bakmamak için, dandik laiklik forumlarıyla solculuk oynayarak muhaliflerin gözünü boyayan; en son çok tepki alınca, tıpkı doksanlardaki gibi yerlerinden yurtlarından sürgün edilen Kürtlerle dayanışmak adına kerhen fasulye, nohut, eski toplayan sözde solcular, devrimciler, gomünistler değil misiniz?

Bakın İsrail Komünist Partisi ne demiş:

“1- Tüm bunların sorumlusu Netanyahu ve aşırı sağcı hükümettir.
2- Sivil ölümler kabul edilemez.
3- Yerleşimci terörü ve Mescid-i Aksa saldırıları meseleyi buraya getirdi.
4- Tek çözüm işgalin sonlandırılması ve Filistinlilerin meşru taleplerinin karşılanmasıdır.
5- Aklı başında tüm uluslararası güçleri Netanyahu’nun bu saldırıyı fırsat bilip katliam yapmasını engellemeye çağırıyoruz.”

Komünistlik böyle bir şeydir kardeş. Kendi ülkendeki aşırı sağcı hükümetin, kendi coğrafyandaki ezilen halka uyguladığı zulüm karşısında üç maymunu oynarken; komşuda olan bitenle ilgili politik doğruculuk taslayarak vitrin yapmak değil.

Kaldı ki kendi ağzınla, “sol devrimci Filistinli örgütlerin yerine önü açılan İsrail-ABD ürünü bir yapı” diye tanımladığın gözü dönmüş cihatçı katiller, asrın gördüğü en büyük sivil katliamlardan birini gerçekleştirirken, o katliamlara maruz kalanların değil, o katillerin sonunda en büyük zararı vereceği açık olan Filistin halkının yanında durduğunuzu söyledikten sonra, Hamas’ı savunmadığınızı açıklamanız kaç yazar?

Büyük Kürt kalem Mehmed Uzun’un, “Kendi ülkesinde insan haklarına önem vermeyen, özgürlüklerini hiçe sayan, insanları inim inim inleten bir rejim, başka bir milletin, halkın dostu olabilir mi?” sözlerini iktidara gönderirken; bu muhteşem tespiti size de şöyle uyarlayabiliriz:

“Kendi ülkesinde insan haklarına önem vermeyen, özgürlüklerini hiçe sayan, insanları inim inim inleten bir rejimin, o ülkedeki ezilen-sömürge halka uyguladığı vahşi asimilasyon politikalarına gıkını çıkarmayan bir sol, başka bir milletin, halkın dostu olabilir mi?”

Velhasılı kelam, oportünizmin bel kemiği yoktur; insanın muhteşem kıvırabilmesini sağlar.

Sizler de dansözlükte Nesrin Topkapı ile yarışıyorsunuz maaşallah.

Yalnız şunu bilin ki herkes dansöze para takılan oturak âlemlerinden hazetmiyor.

Bilmem anlatabildim mi?

Rabia MİNE
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku