Sosyal medyada örgütlenerek, fakir, sokakta çalışan, ihtilaç sahibi çocuklara yardım eden “Çocuklar Üşümesin Topluluğu”, 2 yıl önce oluştu. Bugüne kadar birçok çocuğun hayallerini gerçekleştirdi. Topluluktan Resim Öğretmeni Dilay Yılmaz ANKA’ya çocuklara nasıl ulaştıklarını, neler yaptıklarını anlattı.

Yılmaz’ın anlatımına göre 2-3 arkadaş bir araya gelip köy okullarına yardım etmeye başladılar. İş büyüdü, çocukların hayallerine yöneldiler. Şimdi Diyarbakır ve çevre illerinde 500’ün üzerinde gönüllüyle çocukların hayalini gerçekleştiriyorlar. Hedefleri 81 ilde gönüllüye ulaşmak.

Yılmaz çocuklara nasıl ulaştıklarını şöyle açıklıyor: “Sosyal medya hesaplarımız ve iletişim gruplarımız var. İnsanlar yazıyor, ‘Böyle bir çocuk var’ diye. Biz de ne yapılabilir diye bakıyoruz ve onun hayalini gerçekleştiriyoruz. Gruplardan duyuruyoruz, şunlara ihtiyaç var diye ve bunun üzerine yardımlar ulaşıyor.”

Topluluğa şimdiye kadar futbolcuların yanı sıra Haluk Levent, Aras Bulut İynemli, Aleyna Tilki, Merve Özyağcı gibi ünlüler de destek oldu. Topluluk aracılığıyla birçok çocuk milli maça gitme fırsatı yaşadı, hayallerindeki ünlülerle tanıştı.

ŞİMDİ SİMİT SATMIYOR, OKULA GİDİYOR

Yılmaz kendilerini en çok etkileyen hikayenin Diyarbakır sokaklarında simit satmaya çalışan bir çocuğunki olduğunu anlatıyor:

“Arkadaşlarla kafede oturuyorduk. Baktık bir çocuk simit satıyor, arada taşla filan oynuyor. Neyse bir saat sonra simitlere baktık hiç satılmamış. Simitleri alalım diye düşündük ama bu sefer geçici bir çözüm olur dedik. Palyaço ve hayvan kıyafetleriyle onun simitlerini beraber sattık. Baba kalp hastası çalışamıyor, maddi durumları da kötü. Sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı devreye girdi. Çocuğa yardımcı oldu, şimdi simit satmıyor ve okula gidiyor.”

“En son pet şişeden ablasının yatığı arabayla oynayan çocuğa yardım ettik. 3 ablası var, babası ölmüş. Durumları kötüydü. Evindeki odanın birini oyuncakla doldurduk. Çok mutlu oldu ve görülmeye değerdi.”