Gobbels’in Berlin’deki Villası Dert Oldu

Joseph Gobbels’e 1936 yılında arazi o teklif edildi ve mutlak hakim olduğu güçlü film yapım şirketi UFA’nın finansmanı sayesinde buraya büyük bir malikane inşa ettirmişti.

Yaklaşık 90 yıl sonra, Hitler’in Propaganda Bakanı Joseph Gobbels’in eski villası, şimdi onu hediye etmeye hazır olduğunu söyleyen Berlin şehri için bir yük teşkil ediyor!

Berlin şehir devleti, Almanya’nın başkentini çevreleyen kırsal alanda 17 hektarlık geniş bir arazide göl kenarında inşa edilmiş olan bu bir zamanların lüks mülküne ikinci bir hayat bulmak için yıllardır çaba sarf ediyor.

Maliyeden sorumlu Stefan Evers, geçen hafta, Berlin Temsilciler Meclisi’nde yapılan bir konuşma sırasında, “Araziyi geri isteyen herkese bağışlıyorum, bu Berlin Eyaletinin bir hediyesidir” diyerek, bu bitmek bilmeyen tartışmaya bir son vermeyi umdu.

Bakan, mülkün Berlin’den yaklaşık kırk kilometre uzakta, Brandenburg eyaletinde bulunduğunu, ancak ne eyaletin ne de federal hükümetin böyle bir “cömert hediye” ile ilgilenmediğini bildirdi.

U şeklindeki binada özel bir sinema ve Gobbels’in yıldızları, ünlüleri ve metreslerini ağırladığı Bogensee Gölü manzaralı geniş oturma odaları bulunuyordu.

“Gobbels villası”, Almanya’nın çalkantılı tarihinin bir başka yerel kalıntısının daha fazla kullanılmasını engellediği için daha da hantaldır: Savaştan sonra eski Doğu Almanya yetkilileri tarafından Hitler’in bakanının eviyle aynı yerde, ormanın ortasında inşa edilen büyük bir kompleks!

1950’lerin başında Stalinist tarzda inşa edilen bu binalar kompleksi, Özgür Alman Gençliğinin (FDJ, Doğu Alman komünist partisi SED’in gençlik örgütü) liderlik eğitim merkezine ev sahipliği yapıyordu. Bu komünist üniversitenin bir parçası olarak “Villa Gobbels” öğrenciler için süpermarket ve kreşe dönüştürülmüştü.

Yıkım seçeneği

Alman medyası Bild ve RBB’ye göre, alıcı ya da sübvansiyon bulunamaması halinde Berlin, yıllık güvenlik ve bakım masrafları milyonları bulduğu için şimdi her şeyi yıkıp araziyi yenilemeyi düşünüyor. Bunun için binaların tarihi anıt statüsünden çıkarılması gerekiyor.

Berlin Emlâk Fonu, 2016 yılında, zaten harap durumda olan “Gobbels villasını yanlış ellere geçmesinden ve Naziler için bir hac yeri haline gelmesinden” korktuğu için satmama kararı almıştı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, aralık ayında, villayı satın aldığı yolunda suçlamalara maruz kalmıştı. (Ajans Bizim)