Füruzan hayatını kaybetti

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Füruzan, 87 yaşında hayatını kaybetti. Füruzan, özellikle kısa öyküleriyle tanınan ve Türkiye’nin toplumsal sorunlarına duyarlı bir bakış açısıyla yaklaşan bir yazardı. Füruzan’ın eserleri, Türkçenin yanı sıra İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca gibi pek çok dile çevrildi.

Füruzan, 1935 yılında İstanbul’da doğdu. Babası bir subay, annesi bir ev hanımıydı. Çocukluğu ve gençliği İstanbul’un farklı semtlerinde geçti. Liseyi bitirdikten sonra bir süre gazetecilik yaptı. 1960’lı yıllarda yazmaya başladı ve ilk öyküsü “Gecenin Öteki Yüzü” 1962’de Yeni Dergi’de yayımlandı. Füruzan, bu öyküyle Türk edebiyatında yeni bir soluk olarak dikkat çekti.

Füruzan, 1970’li yıllarda Türkiye’nin siyasi ve toplumsal çalkantılarını yaşadığı bir dönemde yazdığı öykülerle tanındı. Öykülerinde genellikle yoksul, ezilen, dışlanan insanların hayatlarını anlattı. Kadınların, çocukların, göçmenlerin, işçilerin sorunlarına değindi. Füruzan’ın öyküleri, gerçekçi, sade ve yalın bir dil kullanmasının yanı sıra, duygusal ve ironik bir üslupla da beğeni topladı.

Füruzan’ın en bilinen eserlerinden biri 1971’de yayımlanan “Parasız Yatılı” adlı öykü kitabıdır. Bu kitapta Füruzan, parasız yatılı okuyan kız çocuklarının yaşadığı zorlukları ve hayal kırıklıklarını anlatır. Kitap, 1972’de Sait Faik Hikaye Armağanı’nı kazandı. Aynı yıl Füruzan, “Kırk Yıl Önce Kırk Yıl Sonra” adlı kitabında Türkiye’nin 1930’lu ve 1970’li yıllarındaki değişimini konu aldı.

Füruzan’ın diğer önemli eserleri arasında “Benim Sinemalarım” (1973), “Gül Mevsimidir” (1976), “Berlin’in Nar Çiçeği” (1980), “Çocuklar” (1983), “Beni Unutma” (1990) ve “İstanbul Öyküleri” (2007) sayılabilir. Füruzan ayrıca iki roman yazdı: “Köprü” (1977) ve “İpek ve Bakır” (1986). Bu romanlarda da Füruzan, Türkiye’nin tarihsel ve toplumsal dönüşümünün etkilerini bireyler üzerinde nasıl yansıdığını gösterdi.

Füruzan’ın eserleri, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın pek çok ülkesinde de okurlarla buluştu. Füruzan’ın öyküleri İngilizceye “A Strange Woman and Other Stories” (1984), Fransızcaya “Pensionnaires sans le sou et autres nouvelles” (1981), Almancaya “Die andere Seite der Nacht und andere Erzählungen” (1982) ve İspanyolcaya “La otra cara de la noche y otros cuentos” (1989) gibi başlıklarla çevrildi.

Füruzan, Türk edebiyatının en saygın ve sevilen yazarlarından biri olarak kabul ediliyor. Füruzan, öykü sanatına katkılarından dolayı 2009 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Öykü Ödülü’ne, 2010 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığı Ödülü’ne layık görüldü. Füruzan, 2022 yılında da Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne değer bulundu.

Füruzan, 11 Şubat 2024 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Füruzan’ın cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Füruzan’ın ölümü, Türk edebiyatı ve kültür dünyasında büyük bir üzüntü yarattı. Füruzan’ın eserleri, Türk edebiyatının klasikleri arasında yer alıyor ve gelecek nesillere ışık tutuyor.