Frontex, Bulgaristan’ın Türkiye sınırındaki personel sayısını üç katına çıkarmayı planlıyor

Avrupa Birliği’nin (AB) sınır koruma ajansı Frontex, Bulgaristan’ın Türkiye ve Sırbistan sınırında görev yapan personel sayısını üç katına çıkarmayı planlıyor. Ajans Direktörü Hans Leijtens, Türkiye-Bulgaristan sınır kapısı Kapitan Andreevo’da yaptığı açıklamada, 20 Mart’tan itibaren Bulgaristan’da 500 ila 600 Frontex memurunun daha görevlendirileceğini açıkladı.

Bulgar haber ajansı BTA’ya göre, Leijtens daha önce Bulgaristan İçişleri Bakanı Kalin Stoyanov’la Bulgaristan’ın Türkiye sınırındaki önlemleri incelediğini bildirdi. Frontex’in “yalnızca sınırları değil, Avrupa’nın değerlerini de koruduğunu” belirten Leijtens, Bulgaristan’da görevlendirilecek yeni memurlar arasında insan haklarının gözetilmesine yönelik uzmanların da bulunacağını söyledi.

Bulgaristan’ın Türkiye’yle 259 kilometrelik kara sınırı 2017’den bu yana tel çitle korunuyor ve termal kameralarla gözleniyor. Ancak, insan kaçakçılarının yardımıyla sınırdan sık sık düzensiz geçişler oluyor. Bulgaristan’ın AB’ye üye olmasından bu yana, kayıt altına alınmak istemeyen sığınmacılar genellikle Sırbistan üzerinden Orta ve Batı Avrupa ülkelerine geçiyorlar.

Frontex Direktörü, Bulgaristan’ın AB’nin dış sınırlarının korunmasında önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, bu ülkenin Schengen bölgesine katılımına tam destek verdiklerini ifade etti. Bulgaristan’ın Mart ayında serbest dolaşım bölgesine katılımı öngörülüyor. İlk etapta yalnızca hava ve deniz iç sınır kontrollerinin kaldırılması planlanırken, Sofya’nın kara kontrollerinin de kaldırılmasını talep ettiği belirtildi.

2007 yılında AB’ye üye olan Romanya ve Bulgaristan, geçen Eylül ayına kadar yolsuzluk ve organize suçlar nedeniyle Birlik tarafından özel gözetim altında tutuluyordu.

NHY/ DW Türkçe