Eski Başbakana yalan ifadeden 8 ay hapis cezası

Eski Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, hükümetin yolsuzluk iddialarına ilişkin bir soruşturma sırasında yalan beyanda bulunmakla suçlandı ve 8 ay ertelemeli hapis cezasına çarptırıldı.

Viyana Eyalet Mahkemesi, Kurz’un, İbiza skandalını soruşturmak için kurulan meclis araştırma komisyonuna verdiği ifadenin gerçeği tam olarak yansıtmadığı hükmüne vardı. Mahkeme ayrıca Kurz’un ulusal varlık fonu konumundaki ÖBAG şirketinin denetleme kurulu üzerinde nüfuzunu, komisyonda kabul ettiğinden daha fazla kullandığı sonucuna vardı.

Kurz, meclis araştırma komisyonuna Haziran 2020 yılında verdiği ifadede Thomas Schmid’in şirketin başına atanmasıyla ilgili gelişmelerle ilgili olarak bilgi aldığını ancak sürece aktif bir biçimde müdahalede bulunmadığını söylemişti. Ancak, Schmid ile yaptığı chat yazışmaları bu açıklamalarını zora sokmuştu. Söz konusu mesajlaşmalarda, Kurz’un Schmid’e “İstediğin her şeyi alıyorsun” yazdıktan sonra öpücük emojileri koyduğu, Schmid’inse “Çok mutluyum :-))) Başbakanımı seviyorum” yanıtını verdiği görülüyordu.

37 yaşındaki Sebastian Kurz partisiyle ilgili yolsuzluk suçlamaları nedeniyle 2021 yılında istifa etmek zorunda kalmıştı. Kurz’un genel başkanı olduğu Avusturya Halk Partisi’nin (ÖVP) kontrolündeki maliye bakanlığının kamu kaynaklarını sahte seçim anketleri ve parti hakkında olumlu yönde medya yayınları yapılması için harcadığı ileri sürülmüştü.

NHY/ Reuters