“Menzil” kitabının ardından BirGün muhabiri İsmail Arı’ya tehdit

BirGün muhabiri İsmail Arı, Menzil tarikatıyla ilgili yaptığı haberler ve yazdığı kitap nedeniyle sosyal medyada tehdit edildi. Arı, tehditleri ciddiye aldığını ve gerekli mercilere başvuracağını söyledi.

Menzil tarikatı, Türkiye’de son yıllarda siyasi ve ekonomik nüfuzu artan bir cemaat. Tarikatın lideri Abdulbaki Erol, 2018 yılında vefat etti. Tarikatın şu anki lideri ise oğlu Muhammed Erol.

Arı, Menzil tarikatının yapısını, faaliyetlerini, ilişkilerini ve skandallarını “Menzil: Siyasetin Gölgesinde Bir Tarikat” adlı kitabında ayrıntılı bir şekilde anlattı. Kitap, geçtiğimiz hafta raflarda yerini aldı.

Kitabın ardından Arı’ya sosyal medyadan çeşitli tehditler geldi. Bazı hesaplar, Arı’yı “fitneci”, “yalancı”, “hain” gibi sıfatlarla itham etti. Bazı hesaplar ise Arı’nın hayatına kast edeceğini ima etti.

Arı, tehditleri BirGün’e değerlendirdi. “Bu tehditler beni şaşırtmadı. Menzil tarikatının haberlerini yaparken de benzer tepkiler almıştım. Bu tarikat, eleştirilmeye tahammülü olmayan bir yapı. Kendilerini dokunulmaz görüyorlar.” dedi.

Arı, tehditleri savcılığa bildireceğini ve hukuki süreci takip edeceğini belirtti. “Bu tehditlerin arkasında kimler var, bunu ortaya çıkarmak istiyorum. Bu tarikatın siyasi ve ekonomik bağlantıları var. Tehdit edenlerin de bu bağlantılardan cesaret aldığını düşünüyorum.” diye konuştu.

Arı, kitabının toplumda bir farkındalık yaratmasını umduğunu da sözlerine ekledi. “Menzil tarikatının Türkiye’de nasıl bir tehlike oluşturduğunu göstermek istedim. Bu tarikat, devletin içine sızarak, demokrasiyi ve laikliği zayıflatmaya çalışıyor. Bu konuda duyarlı olmamız gerekiyor.” dedi.

NHY/ BirGün