Mehmed Uzun mezarı başında anıldı


Mehmed Uzun ölümünün 15’inci yıldönümünde ailesi, arkadaşları ve öğrencileri tarafından mezarı başında anıldı.

Kürt edebiyatının önemli isimlerinden yazar Mehmed Uzun, yaşamını yitirişinin 15’inci yıl dönümünde Diyarbakır’da bulunan Mardin Kapı Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. Anmaya aile bireyleri, dostları ve öğrencileri katıldı.

“Yaşar Kemal’in İnce Memed’i”

Anmada ilk olarak konuşan Türkiye Pen Diyarbakır temsilcisi Şeyhmus Diken, “15 yıl öncesinde gencecik yaşta kaybettiğimiz Mehmed Uzun, kanser hastalığına yakalanarak aramızdan ayrıldı. Yaşar Kemal’in ikinci ince Memedi… Genç yaşta birçok esere imza attı. Birçok eseri de tamamlayamadan yaşamını yitirdi. Bizler Kürt yazarlar olarak, bu tamamlayamadığı eserlerini tamamlayamadığımız için özeleştirimizi veriyoruz. Mehmed Uzun’a sözümüzdür; Kürt edebiyatını yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Mehmed Uzun’un hastalığıyla yakından ilgilenen Doktor Adem Avcı ise, “Biz onu genç yaşta kaybettik. Onun önünde saygıyla eğiliyorum. Kürt yazarları onun izinden yürümeye devam etmelidir” şeklinde konuştu.

Mehmed Uzun’un eşi Zozan Uzun ise, “Şevên lal” şiirini okuduktan sonra İsveç’ten eşi için getirdiği gülleri mezarı başına bıraktı. Abisi Mustafa Uzun ise, ele aldığı bir mektubu okuyarak Kürt edebiyatını sonuna kadar yaşatacaklarını söyledi.

Anmaya katılanlar, anma sonrası Zerzevan Konağı’nda toplanıp burada Mehmed Uzun’un eserleri üzerine sohbet edip, Uzun ile olan anılarını paylaştı.