İstanbul’da Newroz’u: Halk yağmura rağmen Yenikapı’ya akın etti


Yenikapı Miting Alanı’ndaki Newroz kutlamaları yağmura rağmen binlerce yurttaşın katılımıyla başladı. Newroz ateşi Barış Anneleri tarafından yakıldı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) öncülüğünde İstanbul Yenikapı’da düzenlenen Newroz kutlamalarında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Barışı da adaleti de özgürlüğü de bizler 14 Mayıs tarihinde sandıklarda ilan edeceğiz” dedi.

İstanbul Newrozu, Barış Anneleri’nin Newroz ateşini yakmasıyla başladı.

2023 Newroz kutlamaları bu yıl “Her dem Newroz, her dem azadi” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla kutlandı.

Newroz kutlamaları için saat 11.00 itibariyle yağmura rağmen Yenikapı Marmaray istasyonu çıkışında toplanmalar başladı. “Newroz piroz be” sloganlaları atan kortejler Yenikapı Miting alanına yürüdü.

Kahramanmaraş merkezli depremlerdeki can kayıpları ve ağır bilanço nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanında kutlanan Nevruz bu yıl hüzünlü bir ortamda geçti.

Başkent Ankara’da Anıtpark’ta yapılan Nevruz kutlamasında haraketli şarkılar çalınmaz ve dans edilmezken yaşamını yitirenler için ağıtlar yakıldı.

Ülke genelinde düzenlenen etkinlikler, depremde ve sel felaketi yüzünden hayatını kaybedenlerin anısına durulan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Bu yılki kutlamalar deprem ve selin yol açtığı felaketlerin gölgesinde geçerken, seçime çok az bir süre kala iktidara yönelik protestolar etkinliklere damgasını vurdu.

Emek ve Özgürlük İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin katıldığı Ankara’daki kutlamada, “Nevroz’un ateşiyle özgürlüğe, dayanışma ruhuyla yeni yaşama yürüyoruz” pankartı taşındı, “Helalleşmek yok, hesaplaşmak var“ ve ”Yaşasın halkların kardeşliği” sloganları atıldı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerdeki can kayıpları nedeniyle hareketli parçaların çalınmadığı Nevruz’da ağıtlar söylendi.

İstanbul’da Nevruz etkinliği

İstanbul’da ise en büyük etkinlik Yenikapı’da, HDP’nin ana bileşeni olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’nın organizasyonu altında gerçekleşti. Meydana kurulan sahnen dekorunda ise deprem ve sel felaketlerinde hayatını kaybedenlerin anısına sadece siyah renk kullanıldı.

İstanbul’daki etkinlikte de “Hükümet istifa” ve “Helalleşmek yok, hesaplaşmak var“ sloganları ön plana çıktı.

Buldan: Nevruz bu yıl depremde hayatını kaybedenlere adandı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bu yılki Nevruz’un, depremde hayatını kaybedenlere adandığını söyledi.

Konuşmasında, “deprem de AKP ve MHP ittifakı da bu ülkenin kaderi olmaktan çıkacaktır” diyen Buldan, “AKP’nin ve küçük ortağının bu ülkeyi son kez yönettiğini herkes bilmelidir. Çok az zaman kaldı. Önümüzde iki aydan az bir zaman var. 14 Mayıs bizler açısından önemli bir fırsattır ve aynı zamanda milat olacaktır. AKP ve MHP’nin bu seçimlerde Türkiye halklarının ne kadar büyük olduğunu, kadınların gençlerin bu ülkeyi değiştirme ve dönüştürme yeteneğinin nasıl ortaya çıkaracağını göstereceğimiz bir tarihtir 14 Mayıs.” ifadesini kullandı.

Buldan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Evet bu Nevruz’u bir bayram havasında karşılayamadık. Bu Nevruz’u acılarımızın, yasımızın, öfkemizin, depremden dolayı mağduriyetin gölgesinde kalan insanlarımızın yaşamını yitirdiği, deprem felaketiyle, sel felaketiyle büyük acıların yaşandığı bir dönemde karşılıyoruz. Onun için belki bir bayram havasında değil ama iktidara karşı depremde ölenlerin yaşamını yitirenlerin, enkazın altında kalanların öfkesinin olduğu bir dönemde geçiriyoruz. Bu yılki Nevruz biraz buruktur, acılıdır, öfkelidir. Bu yılki Nevruz depremde yaşamını yitirenlere adanmıştır.”

İstanbul’da 224 kişi gözaltına alındı

Bu arada İstanbul Valiliği, Yenikapı’da HDP İl Başkanlığının Nevruz kutlamasında alana yasa dışı pankart ve flama sokmaya çalışan, yasa dışı slogan atıp taşkınlık çıkaran 224 kişinin yakalandığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, “Fatih ilçemiz Yenikapı Miting Alanı’nda, bugün HDP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen nevruz kutlaması açık hava toplantısı sırasında, alana yasa dışı pankart ve flama sokmaya çalışan, yasa dışı slogan atarak taşkınlık çıkaran 224 şahıs hakkında güvenlik güçlerimizce yakalama işlemi uygulanmıştır. Konuyla ilgili tahkikat devam etmektedir.” ifadesi kullanıldı.

Anakara ve İstanbul dışında Emek ve Özgürlük İttifakı’nın düzenlediği Nevruz etkinlikleri 23 ayrı kentte yapıldı.


Bunlarda ilginizi çekebilir...

Yoruma kapalı.