İkinci Yeni Şiir Akımının Önemli Şairlerinden Turgut Uyar, Ölümünün 38. Yılında Anılıyor

Turgut Uyar, 4 Ağustos 1927 tarihinde Ankara’da, Hayri ve Fatma Uyar çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu İstanbul ve Eskişehir’de tamamladıktan sonra şiir yazmaya başladı. Ömer Hayyam, Nedim, Yahya Kemal Beyatlı, Tevfik Fikret ve Ahmet Haşim gibi şairlerin eserlerini okudu.

Askeri eğitimini tamamladıktan sonra Turgut Uyar, şiir yazmaya başladı. İlk şiiri “Yad” 1947’de Yedigün dergisinde yayınlandı. İlk kitabı “Arz-ı Hal” 1949’da okuyucularıyla buluştu. “Türkiyem” adlı ikinci kitabı 1952’de yayımlandı. Uyar, “Göğe Bakma Durağı” şiiri ile özellikle “Dünyanın En Güzel Arabistanı” adlı eseriyle tanınmış ve unutulmazlar arasına girmiştir.

Turgut Uyar’ın şiirleri, İkinci Yeni akımının etkisiyle modernist yaklaşımlarla şekillenmiş, yeni imgelerle zenginleştirilmiştir. Özellikle “Göğe Bakma Durağı” şiiri, modern ve yenilikçi özellikleri ile öne çıkmıştır.

Uyar, İkinci Yeni akımına katılan önemli şairlerden biri olarak, şiirlerinde aşk, ayrılık, ölüm gibi temaları işlemiş ve çevresinden aldığı izlenimleri eserlerine yansıtmıştır. “Efendimiz Acemilik” ve “Çıkmazın Güzelliği” gibi yazıları, Türk şiirinin gelişimini anlamak için başvurulan temel metinler arasında yer almıştır.

Turgut Uyar, sanat yaşamının yanı sıra özel yaşamında da çeşitli deneyimler yaşadı. İki evlilik yaparak üç çocuk sahibi oldu. Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşen Uyar, 22 Ağustos 1985’te siroz hastalığı nedeniyle yaşamını yitirdi.

Turgut Uyar’ın eserleri çeşitli dergilerde yayımlandı ve birçok ödüle layık görüldü. Şiir dalında “Arz-ı Hal”, “Türkiyem”, “Dünyanın En Güzel Arabistanı”, “Tütünler Islak”, “Her Pazartesi”, “Divan”, “Toplandılar”, “Kayayı Delen İncir”, “Büyük Saat” gibi kitaplarını okuyucularıyla buluşturdu.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku