İbrahim Kaypakkaya hayatı ve mücadelesi

İbrahim Kaypakkaya, Türkiye’nin en önemli Marksist-Leninist düşünür ve devrimci önderlerinden biridir. 1949 yılında Çorum’da doğan Kaypakkaya, 1968 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü’ne girdi. Burada öğrenci hareketine katıldı ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) gençlik örgütü olan Dev-Genç’in kurucuları arasında yer aldı.

Kaypakkaya, 1969 yılında TİP’ten ayrılarak Türkiye Komünist Partisi/Marksist-Leninist (TKP/ML) adlı yeni bir parti kurdu. Partinin temel hedefi, Türkiye’de sosyalist devrimi gerçekleştirmek ve Kürt ulusal sorununu çözmekti. Kaypakkaya, partinin askeri kanadı olan Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu’nu (TİKKO) da örgütledi ve kırsal alanda silahlı mücadeleye başladı.

Kaypakkaya, 1971 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin darbe yapması sonucu tutuklandı ve işkence gördü. Bu süreçte yazdığı teorik eserlerle Türkiye solunun gelişimine büyük katkıda bulundu. Özellikle Kemalizm, Kürt sorunu, tarih ve sınıf mücadelesi üzerine yaptığı analizlerle Marksist-Leninist dünya görüşünü Türkiye gerçekliğine uyarladı.

Kaypakkaya, 18 Mayıs 1973 tarihinde Diyarbakır Askeri Cezaevi’nde işkenceler sonucu hayatını kaybetti. Ancak onun düşünceleri ve mücadelesi bugün de Türkiye solunun ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Kaypakkaya’nın anısını yaşatmak ve onun çizgisini sürdürmek için çalışan binlerce devrimci var. Kaypakkaya’nın hayatı ve mücadelesi, Türkiye halkının özgürlük ve eşitlik arayışının sembolüdür.