Hubble teleskobu, en büyük kuyruklu yıldız çekirdeğini doğruladı

NASA’nın Hubble uzay teleskobu, bilim adamları tarafından şimdiye kadar görülen en büyük buzlu kuyruklu yıldız çekirdeğini doğruladı. NASA, C/2014 UN271 kuyruklu yıldızının (Bernardinelli-Bernstein) çekirdeğinin yaklaşık 80 mil (128 km) çapında olduğunu ve bunun Rhode Island eyaletinden daha büyük olduğunu açıkladı.

Kuyruklu yıldızın çekirdeği çoğu kuyruklu yıldızınkinden yaklaşık 50 kat daha büyük ve kütlesinin 500 trilyon ton olduğu tahmin ediliyor.

Los Angeles California Üniversitesi’nde gezegen bilimi ve astronomi profesörü David Jewitt, “Bu kuyruklu yıldız, güneş sisteminin daha uzak kısımlarında göremeyecek kadar sönük olan binlerce kuyruklu yıldız için kelimenin tam anlamıyla buzdağının görünen kısmıdır” dedi ve ekledi:

“Bu kuyruklu yıldızın bu kadar uzak mesafeden çok parlak olduğu için büyük olması gerektiğinden her zaman şüphelenmiştik. Şimdi de öyle olduğunu onaylıyoruz.”

2010’dan beri gözlemleniyor

Comet C/2014 UN271, gökbilimciler Pedro Bernardinelli ve Gary Bernstein tarafından Şili’deki Cerro Tololo Amerikalar Arası Gözlemevi’nden alınan arşiv görüntüleri kullanılarak keşfedildi. Kuyruklu yıldız, güneşten 3 milyar mil uzakta olduğu 2010 yılından beri gözlemleniyor ve o zamandan beri inceleniyor.

NASA uzmanları, Hubble teleskobunun boyutunu belirlemek için çok uzakta olduğu için kuyruklu yıldızın çekirdeğini ölçmenin zor olduğunu belirtiyorlar. Bunun yerine bilim adamları, kuyruklu yıldızın teleskop verilerinden elde ettikleri parlak ışığın görüntülerine uyacak şekilde ayarlanmış bir bilgisayar modeli yapmak zorunda kaldılar.

22.000 mil hızla seyahat etmesine rağmen, devasa kuyruklu yıldız hala güneş sisteminin kenarından geliyor. Ancak NASA bize güneşten asla 1 milyar milden daha yakın olmayacağını garanti ediyor. Bu da 2031 yılında önce olmayacak.

En büyük kuyruklu yıldız çekirdeği için önceki rekor sahibi 2002’de keşfedilmişti. Comet C/2002 VQ94 yaklaşık 60 mil (96 km) çapındaydı.