Etna Yanardağı Kül Püskürtmeye Başladı

İtalya’nın Sicilya Adası’nda bulunan ve Avrupa’nın en aktif yanardağı olan Etna, 22 Mayıs 2023 tarihinde bir kez daha patlamalarla kül püskürtmeye başladı. Yanardağın zirvesinin etrafında oluşan yoğun kül bulutları görüşü engellerken, Doğu Sicilya’nın en büyük şehri olan Katanya havaalanındaki uçuşların askıya alınmasına neden oldu.

Etna’yı yamaçlarına kurulmuş olan özel cihazlarla yakından izleyen İtalya’nın Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV), bulut örtüsünün alevli lavları görmeyi engellediğini belirtti. Enstitü, şu ana kadar Katanya’ya ve Etna Dağı’nın yerleşime açık yamaçlarındaki en az bir kasabaya bir miktar kül düştüğünü söyledi. Henüz herhangi bir ölüm veya yaralanma ise bildirilmedi.

INGV, patlamadan önceki son günlerde yanardağ aktivitesinde bir artış kaydedildiğini aktardı. İtalyan haber ajansı ANSA da Adrano ve Biancavilla kasabalarındaki insanların pazar günü yanardağdan patlama sesleri duyduklarını bildirdi. İtalya’nın Ulusal Sivil Koruma Dairesi ise yaptığı bir uyarıda, artan volkanik aktivite sonrası Etna’da ani değişiklikler meydana gelebileceğini kaydetti.

2021’in başlarında yaşanan benzer patlamada yanardağın faaliyeti birkaç hafta sürmüştü. Bu patlama, Etna’nın doğal güzelliği ve jeolojik önemi nedeniyle UNESCO tarafından 2013 yılında Dünya Mirası Listesi’ne alınmasının ardından gerçekleşen en büyük patlamalardan biriydi.

Bu blog yazısında, Etna Yanardağı’nın son patlamasının nedenleri, sonuçları ve önemi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Eğer daha fazla bilgi almak isterseniz, aşağıdaki kaynaklara göz atabilirsiniz.