DİSK Başkanı Çerkezoğlu: Asgari ücret yılda 4 kez güncellenmelidir

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin yılda 4 kez güncellenmesi gerektiğini söyledi. DİSK, 11 farklı kentte işçi buluşmaları düzenledi ve son buluşma Beşiktaş’ta yapıldı. Çerkezoğlu, burada yaptığı konuşmada, gelirde ve vergide adalet taleplerini dile getirdi. Çerkezoğlu, asgari ücretlinin son 10 yılda 22 Cumhuriyet altını kaybettiğini belirterek, enflasyon tek haneli rakamlara düşene kadar asgari ücretin her çeyrek dönemde yeniden belirlenmesini istedi.

DİSK’in işçi buluşmaları, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve DİSK Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla Beşiktaş’ta sona erdi. Basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, gelirde ve vergide adalet için alanlarda, meydanlarda, sokaklarda olduklarını söyledi. Çerkezoğlu, “İş yerlerinden başlayan bu mücadelemiz geçtiğimiz ay İstanbul’dan Ankara’ya yaptığımız yürüyüşle devam etti ve bu yürüyüşte İstanbul’da Kadıköy meydanından yola çıkarken demiştik ki yine burada olduğu gibi bütün dostlarımızla yoldaşlarımızla birlikteydik bu yolu yalnız yürümeyeceğiz dedik. Gerçekten de öyle oldu” dedi.

Çerkezoğlu, gelirde adalet için adil bir vergi sistemi talep ettiklerini vurgulayarak, “Hepimiz çalışıyoruz üretiyoruz ve hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı almak için mücadele veriyoruz. Şimdi buradan milyonlarca işçi emekçi emekli kadın genç bu ülkenin bütün yurttaşları olarak adil bir vergi sistemi için o 5 maddelik kanun teklifimizin meclisten geçirilmesi için mücadeleyi büyütüyoruz. Buradan Beşiktaş meydanından bir kez daha adaletli bir vergi sistemi için kanun teklifimizin meclisteki bütün siyasi partilerin ve 600 milletvekilinin oy birliğiyle meclisten geçirilmesi için bir kez daha çağrı yapıyoruz” diye konuştu.

Çerkezoğlu, asgari ücretin insanca yaşamaya yetmediğini ve asgari ücretlinin alım gücünün düştüğünü ifade ederek, “2013 yılında bir asgari ücretli bir yıllık geliri ile 31 Cumhuriyet altını alırken bugün bir asgari ücretli ancak 9 tane altın alabiliyor bir yıllık geliriyle. Yani bir asgari ücretli bu 10 yılda 22 Cumhuriyet altını kaybetti. Enflasyon tek haneli rakamlara düşene kadar asgari ücret yılda 4 kez güncellenmelidir” şeklinde konuştu.

Çerkezoğlu, asgari ücretin belirlenmesinde işçilerin taleplerinin dikkate alınması gerektiğini belirterek, “Asgari ücret komisyonunda işçilerin sesini duyurmak için mücadele ediyoruz. Asgari ücret komisyonu toplantılarına katılıyoruz ama sadece dinleniyoruz. Asgari ücret komisyonunda işçilerin taleplerine kulak verilmeli ve asgari ücret insanca yaşamaya yetecek bir seviyeye çıkarılmalıdır” dedi.

Çerkezoğlu, işçilerin haklarını savunmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.