Cemaatler ne isterse alıyor: Engelli yurttasın evine çöktüler

Engelli bir yurttasın evine cemaat mensuplarının çöktüğü ve kendisini evden çıkarmak istedikleri iddia edildi. Cemaatlerin devletten aldığı destekler ve imtiyazlar, engelli haklarına gölge düşürüyor.

BirGün’den İsmail Arı‘nın haberine göre, İstanbul’da yaşayan engelli bir yurttas, evine cemaat mensuplarının çöktüğünü ve kendisini evden çıkarmak istediklerini söyledi. Yurttas, cemaat mensuplarının kendisine baskı yaptığını, tehdit ettiğini ve hakaret ettiğini belirtti.

Yurttas, evinin tapusunun kendisine ait olduğunu ancak cemaatin kendisini kandırarak evin anahtarını aldığını anlattı. Yurttas, “Ben engelliyim, evimde tek başıma yaşıyorum. Cemaat mensupları bana gelip ‘Biz sana yardım edelim, seninle ilgilenelim’ dediler. Ben de güvendim, onlara anahtarımı verdim. Ama sonra evime gelip eşyalarımı karıştırdılar, bana hakaret ettiler, tehdit ettiler. Bana ‘Sen burada yaşayamazsın, biz sana başka bir yer bulalım’ dediler. Ama ben başka bir yere gitmek istemiyorum. Benim evim burası” dedi.

Yurttas, cemaatin kendisine verdiği sözde yardımın da gerçeği yansıtmadığını söyledi. Yurttas, “Onlar bana sadece yemek getiriyorlar, başka bir şey yapmıyorlar. Bana ilaç almıyorlar, doktora götürmüyorlar, temizlik yapmıyorlar. Sadece yemek getirip gidiyorlar. Ama benim ihtiyacım olan şeyler bunlar değil. Benim ihtiyacım olan şey saygı ve huzur” dedi.

Yurttas, cemaatin kendisine yaptığı baskının son bulmasını ve evinden çıkarılmak istenmemesini talep etti. Yurttas, “Ben devletten engelli maaşı alıyorum, bununla geçiniyorum. Ben kimseye muhtaç değilim. Benim evimde yaşama hakkım var. Cemaat mensupları beni rahat bıraksınlar” dedi.

Cemaatlerin engelli haklarına gölge düşürdüğü biliniyor. Cemaatlerin devletten aldığı destekler ve imtiyazlar, engelli yurttasların yaşam koşullarını iyileştirmek için yapılan çalışmalara zarar veriyor. Cemaatlerin engelli yurttasları kendi amaçları doğrultusunda kullanmaya çalıştığı ve onlara yönelik ayrımcılık ve istismar vakalarının yaşandığı da raporlara yansıyor.