ABD, Batı Şeria’da Filistinlilere şiddet uygulayan 4 Yahudi yerleşimciye yaptırım uyguladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Filistin’in Batı Şeria bölgesinde Filistinlilere şiddet uygulayan 4 Yahudi yerleşimciye yaptırım uyguladı. ABD Başkanı Joe Biden’ın, bu kişilere yaptırım uygulanmasını öngören kararnameyi onaylamasının ardından, Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria’da barışı ve güvenliği baltalayan eylemlere karşı yeni önlemlerin devreye alındığı ifade edildi.

Açıklamada, ABD’nin, Filistinlilere ve İsraillilere yönelik saldırıları sürekli olarak kınadığı ve bu tür eylemlere karşı çıktığı belirtildi. Ulusal kökeni, etnik kökeni veya dini ne olursa olsun, sivillere yönelik aşırı şiddetin hiçbir haklı gerekçesinin olamayacağı vurgulandı.

Yaptırım uygulanan kişilerin David Chai Chasdai, Einan Tanjil, Shalom Zicherman ve Yinon Levi olduğu belirtildi. Açıklamada, her bir kişinin yaptığı eylemlere dair detaylar da paylaşıldı.

– David Chai Chasdai’nin, araçların ve binaların ateşe verilmesine, Filistinli sivillere saldırılmasına, Huwara’da mülklere zarar verilmesine ve Filistinli bir sivilin ölümüyle sonuçlanan bir isyanı başlattığı ve yönettiği ifade edildi.

– Einan Tanjil’in, Filistinli çiftçilere ve İsrailli aktivistlere taş ve sopalarla saldırarak tıbbi tedavi gerektiren yaralanmalara neden olduğu aktarıldı.

– Shalom Zicherman’ın, Batı Şeria’da İsrailli aktivistlere ve araçlarına saldırdığı, içinde aktivistlerin bulunduğu yoldan geçen araçların camlarını kırmaya çalıştığı ve aktivistlerden en az ikisini yaraladığı belirtildi.

– Yinon Levi’nin, Batı Şeria’da korku atmosferi oluşturup eylemlerde bulunan bir grup yerleşimciye liderlik ettiği ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, bu yaptırımların, 5 Aralık 2023 tarihinde ilan edilen vize kısıtlama politikasının devamı olduğu ve Batı Şeria’daki istikrarı destekleme amacını taşıdığı ifade edildi.