Avukat Kaya: Garibe’nin öldüğü cezaevinde diğer kadınlar da tecrit altında intihara sürükleniyor

Tutuklu bulunduğu Kocaeli Kandıra Cezaevi’nde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in avukatı Jiyan Kaya, aynı cezaevinde halen tecritte tutulan kadınlar olduğunu belirterek, “Yarın öbür gün bu kadınlar da maalesef bu hukuksuzluğa dayanamayabilir. Bu insanlar tecrit koşulları altında intihara sürükleniyorlar” dedi.

Kocaeli Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Garibe Gezer, Mayıs 2021’de ailesine, kadın gardiyanların kendisine sistematik şiddet ve cinsel işkencede bulunduğunu bildirmiş; 9 Aralık 2021 tarihinde hücresinde şüpheli şekilde yaşamını yitirmişti. Gezer’in intihar ettiği ileri sürülmüştü.

Gezer’in avukatı Jiyan Kaya, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Gezer’in cinsel saldırı ve işkence iddialarına ilişkin ekim ayında yaptıkları suç duyurusunda halen bir gelişme olmadığını bildirdi. Avukat Kaya şunları söyledi:

“4 Ekim tarihinde Kandıra Cumhuriyet Savcılığı’nda suç duyurusunda bulunduk ve yaşamış olduğu bütün olayların araştırılmasını istedik. Cezaevi yönetiminden bütün görüntülerin alınması, Garibe’nin ifadesinin alınması ve süngerli odanın koşullarının incelenmesi, cezaevi idaresinin alınması gerektiğini söyledik. Ancak 8 Kasım tarihinde Garibe, yaşadığı olaylarla ilgili Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Bu yaşadığı olaylarla ilgili Garibe’nin ifadesi alınmadı. Diğer taleplerimize de müzekkereler yazıldı, ancak bu müzekkerelere cevap dosyaya eklenmedi.”

“GEÇ KALINMIŞ BİR RAPOR”

Kaya, Garibe’nin yaşadığı kötü muamele ve işkenceden geç haberleri olduğunu ve geç başvuru yapabildiklerini aktararak, “Kasım ayı itibariyle Garibe’nin anlattığı psikolojik bir rapor söz konusu. Fiziksel bulguların kaydedilemeyeceği kadar uzun bir zaman geçti üzerinden. Geç kalınmış bir rapor olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Kaya, Garibe’nin ilk intihar girişiminden sonra cezaevi yönetimi ve savcılığa bildirimde bulunduklarını, ancak müdahalenin yapılamadığını, “İki gün kafasında kanlar içinde odasına geri döndüğünü” söyledi.

“BOYNUNDA İZLER OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Kaya, “Adli Tıp’ta Garibe’yi gördük. Ön otopsi raporu da aldık. Boynunda izler olduğunu gördük. Biz otopsiye alınmadık. Garibe’nin vücudunu inceleme imkanımız olmadı. Biz, sadece aslında teşhis işlemi için katılmış gibi olduk maalesef. Vücudunda başka şeyler var mıydı? Otopsiye alınmadığımız için net bir şey söyleyemeyeceğim” diye konuştu.

Kaya, Garibe’nin yaşamına son vermek istemesinin nedenini şöyle açıkladı:

“Ağır işkence ve kötü muameleyi anlattık. Garibe yalnız kalmak istemediği için bir eylem gerçekleştiriyor, kapıya vurma eylemi. Akabinde baskı ve şiddet artıyor. Garibe yalnızlığa mahkum bırakılıyor. Hem psikolojik hem cinsel yönden şiddete maruz kalıyor. Bu, Garibe’yi intihara sürükleyen bir süreç. Ceza infaz kurumunda kadın gardiyanların bunu yaptığını biliyoruz.”

“CENAZE ARACI BİLE VERİLMEDİ”

Kaya, Garibe öldükten sonra cenazesinin taşınması ve defni sırasında yaşananlara ilişkin “Garibe’nin yaşamış olduğu kötü muamelenin öldükten sonra cenazesine uygulandığını gördük. Mardin’e götürüldükten sonra da aynı şiddet orada da devam etti. Korkunç görüntülere sebep oldu. Cenaze aracı bile verilmedi. Aile kendi imkanıyla cenazesini götürmek zorunda kaldı. Yaşadıklarını da gözler önüne serecek nitelikte” dedi.

Garibe’nin kaldığı cezaevinde halen tecritte tutulan kadınlar olduğunu belirten avukat Kaya, “Halen tek kişi tutulan kadınlar var. Yarın öbür gün bu kadınlar da maalesef bu hukuksuzluğa dayanamayabilir. Bu insanlar tecrit koşulları altında intihara sürükleniyorlar” dedi.