Yangın söndürme uçak skandalının perde arkasından ne çıktı

İzmir’de günlerce süren orman yangını yangın söndürme uçakları krizini gündeme getirdi. THK’nun elindeki uçakların kullanılmaz halde olduğunu açıklayan Bakan Pakdemirli’nin sözleri günlerdir tartışılıyor. Bu açıklama ve ısrarla THK’dan uçak talep etmenin arkasında yurt dışından yeni uçak ithalatının yapılacağı çıktı. Odatv’nin haberine göre yeni uçak söndürme ihalesinin yapılacağı haberine ulaşmasıyla olay başka bir boyut kazanmış oluyor.

Odatv’nin haberi:

İzmir’de yaşanan orman yangını kamuoyunda büyük üzüntü ve tepki yaratırken, yangına müdahale etmeyen söndürme uçaklarıyla ilgili tartışma Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamalarının ardından daha da alevlenerek sürüyor.

Bakan Pakdemirli, önce, THK uçaklarının yangına neden müdahale etmediği sorusuna “3 tane uçak motoru arızalı şekilde duruyor, 3 tanesi de yağ akıtıyor. Çalıştırabilenler varsa, buyursunlar gelsinler, çalıştırsınlar” demiş, sonra da “Bugün itibarıyla Türkiye’de bize hizmet verecek bir uçak filosu maalesef bulunmuyor” diye belirtmişti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bugün de, THK’nın yangın söndürme uçaklarına ilişkin, “Kim uçmak istiyorsa uçsun bunlarla. Benim THK’ye bir lira borcum yok. Biz kamu kurumuyuz, bu iş çocuk oyuncağı değil. Benim teşkilatım bunlarla uçmak istemiyor, nokta. Memuriyeti olanlar diyor ki ‘Ben bu uçağa binmem.’ ‘Bineceksin’ dediğin zaman, ‘Memuriyetten atın beni yine de binmem.’ diyor. Bu uçaklar belge üzerinde ne olursa olsun, emniyetli olarak addedilmiyor. Hele ki bu saatten sonra devletin bir bakanı ‘Biz bu uçakları emniyetli bulmuyoruz’ demiş, konu bitmiştir” ifadelerini kullandı.

THK’nın en büyük filonun kendilerinde olduğu iddiasına da açıklık getirmesini talep eden Pakdemirli, “Hani neredeymiş 20 tane uçak? 6 tane apronda uçak görünüyor, 3 tanesinin motorlarının içine kuşlar yuva yapmış. Motor yok, motor! Hani Vizontele’de vardı ya açıyorlar kaputu ‘Motor yok’ diyor. Böyle trajikomik tiyatroyla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

MEVZUATTA NE YAZIYOR

Bakan Pakdemirli, THK’nın uçaklarına güvenmeyerek, “ithal” uçağa işaret ederken, 2013 yılında yayımlanan bir genelge ise dikkat çekiyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi tarafından yayımlanan genelgeye göre, yabancı yangın söndürme uçağı ithaline ancak yangın söndürme uçağı yoksa veya uçuşa müsait değilse izin veriliyor.

Söz konusu genelgede, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü dışında herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından yerli işletmeler aracılığı ile ülkemizde yangınla mücadele amacıyla kullanılmak istenen yabancı tescilli hava araçlarının yurda geçici ithaline, ülkemiz tescilinde yangın söndürme faaliyetini yapabilecek hava aracı olmaması veya bu hava araçlarının müsait olmaması durumlarında Genel Müdürlüğümüz tarafından ülke menfaatleri de göz önünde bulundurularak izin verilebilmesi için aşağıda belirtilen hususları karşılayacak bilgi ve belgelerin sunulması gerekmektedir” ifadeleri kullanılıyor.

En vahim iddia ise, THK’den yardım alınmayıp, yangınlara müdahalenin yapılmadığı yönünde…

Zira, bu şekilde yabancı uçak ithalatının önünün açılmaya çalışıldığı iddia edildi.

Odatv’nin kulislerden edindiği bilgilere göre, öyle ki, uçak ithalatı konusunda, Japon bir firma ile görüşüldüğü ileri sürüldü.

Bu durumda, Bakan Pakdemirli, THK’yı kötüleyip, yabancı uçak kiralamak uğruna göz göre göre yangınlara seyirci mi kaldı?

İşte genelgedeki o ifadeler:

İTHALATI ARTIRMIŞTI

Öte yandan, Türkiye bir dönemde, et ithalatı konusunu tartışıyordu.

Hatta söz konusu tartışmada, dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et ithalatı için, “İthalatı durduracağız” ifadesini kullanarak, et ithalatına karşı çıkmıştı.

Daha sonra ise, Fakıbaba görevden alınmış, yerine ise Bekir Pakdemirli getirilmişti.

Pakdemirli’nin göreve getirilmesinden sonra ise et ithalatının artması dikkat çekmişti.

Odatv.com