Tarikat ve cemaatler tatilde de öğrencilere yönelik faaliyetlerini sürdürdü

Tarikatlar, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile yaptıkları protokoller çerçevesinde, özellikle çocukları hedef alan faaliyetlerini tatil dönemlerinde de sürdürüyor. Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen cemaat ve tarikatlar, “sivil toplum kuruluşu” (STK) olarak nitelendirilerek MEB ile anlaşmalar yapmış durumda.

Okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte tarikatlar, çocuklara yönelik etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Bu kapsamda Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen Peygamber Sevdalıları’nın “Siyer Yarışması” ve Nakşibendi Tarikatı’na bağlı Server Yaşam Vakfı’nın “Haydi Çocuklar Camiye” projesi dikkat çekiyor.

Server Yaşam Vakfı’nın “Haydi Çocuklar Camiye” projesi, 22 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasında gerçekleşiyor. Projenin amacı, 6-13 yaş arası çocukların cemaatle camide namaz kılma alışkanlığı kazanmalarını sağlamak olarak belirtiliyor. Proje kapsamında çocuklar, camide cemaatle namaz kılmalarının ardından daha fazla puan alacaklar. Yaş sınırlaması olmayan bu “yarışma”da en çok puan alan çocuklara hediyeler verilecek ve arkadaşlarını getirenlere ekstra hediyeler sunulacak.

Peygamber Sevdalıları ise MEB ile yaptıkları protokol kapsamında 11 Şubat’ta “Siyer Yarışması” düzenleyecek. Yarışma, 4 kategoriden oluşacak ve 4. ile 12. sınıf öğrencilerini hedefleyecek. Yarışmanın amacı, çocuklara Muhammed Peygamber’in hayatını öğretmek ve onları kendi yaşamlarına rehberlik etmelerini sağlamak olarak belirtiliyor. Soruları Peygamber Sevdalıları Vakfı Eğitim Komisyonu hazırlayacak.

Bu tarz etkinlikler, tarikatların çocukları kendi ideolojik çerçeveleri doğrultusunda etkileme çabaları olarak değerlendirilebilir.