Prof.Dr. Ömer Naci Soykan: Türkiye’nin Felsefi Öncülerinden Biri – Arslan Özdemir

“Prof.Dr. Ömer Naci Soykan: Türkiye’de Felsefenin Gelişimine Yön Veren Düşünür”

Prof.Dr. Ömer Naci Soykan, Türk felsefesi ve düşüncesinin önemli isimlerinden biridir. Bilgi felsefesi, dil felsefesi ve estetik alanlarında yaptığı çalışmalarla, Türkiye’de felsefenin gelişmesine önemli katkılarda bulunmuştur. 

Felsefenin Gerçekliği Keşfetme Yolu, Ömer Naci Soykan’ın felsefe anlayışına vurgu yapmaktadır. Soykan, felsefenin, dünyanın ve insanın gerçekliğini keşfetme yolu olduğunu savunmuştur.

Prof.Dr. Ömer Naci Soykan, 10 Şubat 1945 tarihinde Rize’de doğmuş, 3 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’da ölmüş Türk felsefeci ve akademisyendir. Bilgi felsefesi, dil felsefesi ve estetik alanlarındaki çalışmalarıyla tanınmıştır.

Soykan, 1965 yılında Trabzon Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe, Sosyoloji, Yunanca ve Latince öğrenimi gördü. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi’nde “Schelling’de Varlık ve Sanat Formları” teziyle doktorasını tamamladı. 1972-1974 yılları arasında Türkiye’de çeşitli liselerde felsefe ve Almanca öğretmenliği yaptı. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi’nde “Felsefe ve Dil” anabilim dalında doçent oldu. 1996 yılında profesör oldu.

Prof.Dr. Ömer Naci Soykan,1984-1987 yılları arasında İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde görev yaptı. Bende o yıllarda Sosyoloji bölümünde öğrenciydim. Soykan bizim “Sosyal bilimler terminolojisi” ve “Felsefeye giriş” derslerimize girdi. Sokrates hayranıydı ve bizimde Sokrates’e hayran olmamızı sağladı. Sokrates’in savunmasını anlattığında o anı yaşıyordu. Dersini Sokratik yöntemle anlatıyordu. Her dersinde ona olan hayranlığımın biraz daha artıyordu. Yıllar sonra (2002 yıllında) Diyarbakır Edebiyat günlerinde karşılaştık. Salonda onu dinlerken, onun öğrencisi olduğumdan kendimi çok şanslı gördüm. Soykan hocaya öğrenci olmak her öğrenciye nasip olacak bir şey değil.(Tabiiki anlayana. Biz üniversitede okuduğumuz yıllarda sınıfımızdaki milliyetçi unsurlar onu polise şikâyet etmişlerdi.)

Prof.Dr. Ömer Naci Soykan, İstanbul Üniversitesi’nde Felsefe ve Dil anabilim dalında öğretim üyesi olarak görev yaptı. Ayrıca, İstanbul Üniversitesi Felsefe Dergisi’nin editörlüğünü yaptı.

Soykan’ın başlıca eserleri şunlardır: Felsefe ve Dil: Wittgenstein Üstüne Bir Araştırma (1982),Estetik ve Sanat Felsefesi (1993),Arayışlar: Felsefe Konuşmaları (2000),Türkiye’den Felsefe Manzaraları (2005),Kuram-Eylem Birliği Olarak Sanat: Schelling Felsefesinde Bir Araştırma (2013)

Soykan, felsefenin temel kavramlarını ve problemlerini, modern ve post modern felsefenin ışığında ele alan çalışmalar yapmıştır. Özellikle bilgi felsefesi, dil felsefesi ve estetik alanında önemli katkılarda bulunmuştur.

Soykan, 1980’lerden itibaren, dünyanın çeşitli üniversitelerinde dersler vermiştir. Bu dersler, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya gibi ülkelerde verilmiştir.

Soykan’ın uluslararası dersleri, onun Türk felsefesi ve düşüncesinin uluslararası alanda tanınmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Onun dersleri, Türk felsefesinin modern ve postmodern felsefenin ışığında ele alınmasına ve tartışılmasına önemli katkılarda bulunmuştur.

Soykan’ın verdiği uluslararası derslerin bir listesi şu şekildedir:

1982: Tübingen Üniversitesi, Almanya: Bilgi Felsefesi, Dil Felsefesi, Estetik

1984: Paris Üniversitesi, Fransa: Schelling Felsefesi, Kant Felsefesi, Hegel Felsefesi

1986: Roma Üniversitesi, İtalya: Platon Felsefesi Aristoteles Felsefesi Orta Çağ Felsefesi

1988: Madrid Üniversitesi, İspanya: İspanyol Felsefesi, Latin Amerika Felsefesi, Çağdaş İspanyol Felsefesi

1990: Harvard Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri:, Amerikan Felsefesi, Çağdaş Amerikan Felsefesi, Siyaset Felsefesi

1992: Tokyo Üniversitesi, Japonya: Japon Felsefesi, Doğu Asya Felsefesi Çağdaş Japon Felsefesi 

Prof.Dr. Ömer Naci Soykan, uluslararası alanda da önemli başarılara imza atmıştır.

Soykan, 1988 yılında, “Schelling’de Varlık ve Sanat Formları” adlı çalışmasıyla, Uluslararası Schelling Derneği’nin verdiği ödüle layık görülmüştür. Bu ödül, Schelling felsefesine yaptığı katkılar için verilmiştir.

Soykan, 1995 yılında, “Estetik ve Sanat Felsefesi” adlı kitabı ile Türk Dil Kurumu’nun verdiği ödüle layık görülmüştür. Bu ödül, Türk felsefesinde estetik alanına yaptığı katkılar için verilmiştir.

Soykan, 2001 yılında, “Arayışlar: Felsefe Konuşmaları” adlı kitabı ile İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin verdiği ödüle layık görülmüştür. Bu ödül, felsefenin popülerleştirilmesine yaptığı katkılar için verilmiştir.

Soykan’ın uluslararası başarısının bir diğer göstergesi de, çalışmalarının yurt dışında yayınlanmasıdır. Soykan’ın eserleri, Almanca, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca gibi dillere çevrilmiştir.

Soykan’ın uluslararası başarıları, onun Türk felsefesi ve düşüncesinin önemli bir ismi olduğunu göstermektedir. Onun çalışmaları, Türkiye’de felsefenin gelişmesine ve uluslararası alanda tanınmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Soykan’ın eserleri, Türkiye’de felsefenin gelişmesine önemli katkılarda bulunmuştur.

Arslan ÖZDEMİR
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku