Pembe elmas ve Rus balesi, dudak uçuklatan açık artırma

Dünyanın en nadir ve değerli taşlarından biri olan pembe elmas, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen bir açık artırmada yaklaşık 19,5 milyon euro’ya (yaklaşık 200 milyon TL) satıldı. 14,83 karatlık “Gülün Ruhu” adlı elmas, bir yıl boyunca kesilip cilalanarak 27,85 karatlık bir taştan elde edildi. Taşın adı, ünlü bir Rus balesinden esinlenerek verildi.

“Gülün Ruhu” balesi, Fransız şair Théophile Gautier’in aynı adlı şiiri üzerine kurulmuştur. Balenin müziği, Carl Maria von Weber’in “Dansa Davet” adlı kısa parçasındandır. Bale, yaşadığı ilk balodan dönen ve uyuyakalan genç bir kızın rüyasını anlatır. Genç kız, rüyasında elinde tuttuğu gül ile dans ettiğini görür. Rüya, gülün camdan kaçmasıyla son bulur.

Açık artırmayı düzenleyen Sotheby’s müzayede evinin açıklamasına göre, taşı Arjantinli iş insanı Eduardo Costantini koleksiyonuna kattı. Costantini, telefonla verdiği teklifle elması satın aldı. Elmasın değerinin 32 milyon euro’ya kadar çıkabileceği tahmin ediliyordu.

Sotheby’s mücevher bölümü başkanı Gary Schuler, pembe elmasın doğanın bir mucizesi olduğunu söyledi. Schuler, bilinen pembe elmasların yalnızca yüzde birinin 10 karattan fazla olduğunu belirtti. “Gülün Ruhu”nun rengi ve saflığı açısından ABD’deki Edelstein Enstitüsü tarafından en yüksek notları aldığını da ekledi.

Pembe elmaslar, diğer elmaslara göre çok daha nadir bulunuyor ve bu nedenle piyasada daha çok talep görüyor. Pembe elmaslar için ödenen rekor fiyat ise 2017 yılında Hong Kong’da 66,7 milyon euro’ya satılan 59,6 karatlık “Pembe Yıldız” adlı taşa ait. (NHY, Haber Merkezi)