Araştırma: Dünya 1,14 Derece Isındı

Bonn’da düzenlenen BM İklim Konferansı’nda sunulan bir araştırmaya göre, 2013-2022 yılları arasındaki on yıllık dönemde sanayi öncesi döneme göre ortalama 1,14 derece arttı. 2010-2019 yılları arasındaki dönemde bu değer 1,07 dereceydi.

Bilim insanları, artık ısınmanın on yılda 0,2 dereceden fazla bir hızla arttığı uyarısında bulunuyorlar. 2022 yılı için ise sanayi öncesi döneme göre 1,26 derecelik bir artış öngörüyorlar. “Earth System Science Data” adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırmada, bunun sonucunda birçok hava ve iklim olayının şiddetlendiği ve sıklıkla görüldüğü belirtiliyor.

Özellikle dünyanın çoğu bölgesinde daha sık ve daha şiddetli sıcaklık ve yağış aşırılıkları yaşanıyor. Bilim insanları, ancak sera gazı emisyonlarının hızlı ve katı bir şekilde azaltılması durumunda ısınma oranlarının önümüzdeki 20 yıl içinde yarıya indirilebileceğini söylüyorlar.

Güncel veriler, küresel sera gazı emisyonlarının artış hızının biraz yavaşladığını gösteriyor. Leeds Üniversitesi’nin öncülük ettiği 50 kişilik ekip, önemli iklim göstergelerine ilişkin güncellenmiş değerleri her yıl Dünya İklim Konseyi’nin (IPCC) metodolojisine uygun olarak sunmayı planlıyor. Bu, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) gibi diğer kurumların değerlendirmelerini tamamlayıcı olarak görülüyor.

WMO’nun yıllık verileri genellikle sadece bir önceki yıla ait oluyor ve biraz farklı veri setleri ve analizlere dayanıyor. İklimin durumu hakkında bilimsel bilgilerin temel kaynağı ise IPCC olmaya devam ediyor. Ancak IPCC’nin değerlendirmelerinin hazırlanması beş ila on yıl arasında sürüyor.

Bu bilgi boşluğunu güncellenmiş verilerle doldurmayı amaçlıyorlar. “Global Climate Change Indicators” adlı platform üzerinden her yıl önemli iklim göstergelerine ilişkin güncel bilgiler sunulacak.

“Zaman bizim lehimize değil” Proje koordinatörü Piers Forster, “İklim sisteminin durumu hakkındaki en son bulgular ışığında politikamızı ve yaklaşımlarımızı değiştirmemiz gerekiyor” diyor.

“Zaman bizim lehimize değil. Güncel bilgilere erişmek hayati önem taşıyor.” Kanada’daki gibi yangınlar, büyük kuraklık nedeniyle daha erken başlıyor ve daha uzun sürüyor.  Küresel ısınmanın bilimsel bir konsensüs olduğu belirtiliyor. Ne kadar büyük olduğunu ise BM İklim Konferansı’nda sunulan güncel bir araştırma ortaya koyuyor. Buna göre, 1,5 derecelik sınırın on yıl içinde aşılması muhtemel.

NHY/ ntv.de, ndr.de, copernicus.org