Özgür Özel: ‘CHP doğru bildiğini yapacak’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “İstedikleri kadar provokasyon yapsınlar, bu tertipler içine girsinler. CHP doğru bildiğini yapacak” dedi.

Özel, İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün vefatının 50’nci yıldönümü dolayısıyla Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı.

Özel, tören sonrasında yaptığı açıklamada, terör olaylarına yönelik bildiri cenaze töreninde yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Şehit cenaze töreninde yaşananların “provokasyon” ve “orgnize bir mesele” olduğunu ifade eden Özel, “Dün sabah erken saatlerden itibaren hem koruma ekibimize hem partimize, hatta civar illerden Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçmişte çok yakın olmuş isimlerden bir provokasyon, bir saldırı olacağı, hatta bana bu cenazeye katılmayı yeniden değerlendirmem defalarca söylendi. Dün gün boyunca şehit cenazemize katılacağımı, şehidimize sahip çıkacağımı ifade etti. Bu provokasyonların amacının bildiğimi ifade ettim. Dün cenazeye katıldığımız andan itibaren o organize meseleyi hep birlikte takip ettik. Bugün tek tek, isim isim tespit ediliyor hepsi” dedi.

Özgür Özel, “Milletimiz her şeyi biliyor. Bundan sonra da istedikleri kadar provokasyon yapsınlar, bu tertipler içine girsinler. Cumhuriyet Halk Partisi doğru bildiğini yapacak”diye konuştu.

“Milleti kandırmaktır”

Milli Savunma Bakanı’nın Meclis’e gelip bilgilendirme yapmasını isteyen Özel, şunları söyledi:

“Lojistik imkansızlıklara dikkat çekiyor askerlerimiz. Bu lojistik imkansızlıkların bazen askerlerimizin orada yemeğe erişemediklerini, aç bıraktığını, bazen gerekli lojiktik sağlanamadığı için hayatlarının tehlikeye girdiği ortaya çıkıyor. Bunların hepsinin konuşulması gerekirken, Pençe- Kilit’ten durup durup bir günde 6 şehit, bir günde 6 şehit gelen bir durum ortadayken, hiçbir şey olmamış gibi sorunu bir A4’e imza atarak çözülmüş gibi göstermek milleti kandırmaktır. Esas vatana ihanet budur. Oradaki askerlerimizin hayatlarını korumak, onlara sahip çıkmak bizim sorumluluğumuz gereğidir.

Adalet ve Kalkınma Partisi, onu yöneten kötücül akıl şunu bilsin ki ne Özgür Özel’in ne Cumhuriyet Halk Partisi’nin geriye atacak bir tek adımı yoktur. En hassas yerlerden, en alçakça saldırılarda bulunsanız da bir santim eğilmeyiz. Bir kelime eksik konuşmayız. Biz biliriz ki bir santim eğilirsek, siz bu millete diz çöktürürsünüz. Buna izin vermeyeceğiz.”

Yas ilan edilmeli

Milli yas ilan edilmesi gerektiğini söylediklerini anlatan Özel, şöyle konuştu:

“12 vatan evladı ölmüş, hayatını kaybetmişler, şehit olmuşlar. Kimsenin aklına milli yas ilan etmek gelmiyor. Ama Suudi Arabistan Kralı öldüğünde milli yas ilan ediyorlar. İşte size Recep Tayyip Erdoğan… İşte size yerli ve milli Adalet ve Kalkınma Partisi anlayışı… Suudi Arap Kralına gösterilen 3 günlük yas, 3 günlük vefa, ifade edilen 3 günlük acı, 12 Mehmetçikten esirgeniyor. Buna da yerli ve milli siyaset diyorlar. Yere batsın böyle yerlilik, millik.

Gerçekten yerli ve milli bir siyaset istiyorsanız, İsmet Paşa’ya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bakacaksınız. Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarda olduğu dönemlere, Bülent Ecevit’in Kıbrıs Barış Harekâtına, ambargo tehditlerine rağmen doğruyu yapmasına bakacaksınız. Öyle dünyanın öbür liderlerinin ya da Körfez ülkelerinin liderlerinin karşısında sus pus olup da burada sözde yerli ve milli olanlara söyleyecek sözümüz şudur. Hadi oradan, o kolay siyaset dönemi bitti artık.”