İzmir’de TMMOB’den Adalet Nöbeti: “Hukuksuzluğa Son Verin”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) üyeleri, Gezi Davası’nda çıkan kararların ardından başlayan Adalet Nöbeti’nin ikinci yıl dönümünde İzmir’de açıklama yaptı. Açıklamada, cezaevinde bulunan Tayfun Kahraman, Can Atalay ve Osman Kavala’nın serbest bırakılması talep edilerek, hukuksuzluğa son verilmesi gerektiği belirtildi.

TMMOB ve bağlı meslek odaları, Gezi Davası kararlarına karşı başlatılan Adalet Nöbeti’nin ikinci yıl dönümü kapsamında İzmir Mimarlık Merkezi önünde bir açıklama yaptı. TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Uğur Yıldırım’ın yaptığı açıklamada, “Hukuksuzluğun ikinci yılında inatla haykırıyoruz! Gezi Davası tutukluları serbest bırakılsın!” ifadeleriyle hukuksuzluğun sona ermesi için çağrı yapıldı.

Yıldırım, Gezi Direnişi’nin ardından verilen hukuksuz kararların üzerinden iki yıl geçtiğini belirterek, büyük bir hukuk skandalına tanık olduklarını ifade etti. TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mücella Yapıcı ve Hakan Atalay’ın serbest bırakıldığını, ancak Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nin eski başkanı Tayfun Kahraman ve Mimarlar Odası Hukuk Müşaviri Can Atalay’ın iki yıldır, Osman Kavala’nın ise altı buçuk yıldır cezaevinde tutulduğunu hatırlattı.

Yıldırım, “Bu karar sadece arkadaşlarımıza yönelik değildir, bu karar, 2013 Mayıs-Haziran aylarında iktidarı sarsan ve korkutan milyonlara yöneliktir” diyerek, hukukun adalet sağlama yerine toplumsal muhalefeti cezalandırma aracı olarak kullanıldığını dile getirdi.

Gezi Direnişi’ne sahip çıkan ve AKP’nin gerici politikalarına itiraz eden milyonların sesi olan Gezi hareketinin öncülerinin hapsedilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Yıldırım, arkadaşlarının masumiyetine ve haklılığına leke düşüremediklerini vurguladı.

TMMOB, Gezi Direnişi’nin arkasında dimdik durdukları gibi, Gezi Davası’nda yargılanan ve cezalandırılan arkadaşlarının da yanında olduklarını dile getirerek, halkın haklı mücadelesini durduramayacaklarını ve hukuksuzluğa son verilmesini istediklerini ifade etti.

Açıklamada, “Halkın haklı mücadelesini durduramazsınız. Gezi’nin karşısında duramazsınız. Hukuksuzluğun 2’inci yılında Gezi davasında tutuklu olan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu hukuksuzluğa son verin! Arkadaşlarımızı serbest bırakın!” ifadelerine yer verildi.

NHY/ ANKA Haber Ajansı