Erzincan İliç’te ağır metaller tehlikesi: Siyanür tartışmalarının gölgesinde kalmış!

Erzincan İliç’teki maden faciasının ardından ortaya çıkan siyanürün zararlarına odaklanırken, CHP Parti Meclisi üyesi Baran Bozoğlu, ağır metallerin asıl risk oluşturduğunu vurguladı. Bozoğlu, siyasi iktidarın ve sorumluların sadece siyanürü konuştuğunu belirterek eleştirilerde bulundu.

Bozoğlu, “Asıl dikkat edilmesi gereken konu ağır metaller. Çünkü siyanür canlıların vücudunda biriken kimyasal bir madde değil. Öldürücü etkisi var ama kalıcı bir etki bırakmıyor. Ancak ağır metaller çok daha yoğun ve kalıcı bir şekilde yüzyıllar sürecek bir kirlilik yaratma riski barındırıyorlar” dedi.

Kadminyum, arsenik, cıva gibi ağır metallerin bölgede toprakta çözünmüş halde bulunduğunu belirten Bozoğlu, “Yağmur ve karla birlikte hem toprağa bulaşıyor hem de yer altı sularıyla Fırat’a karışma riski bulunuyor. Ağır metaller bu anlamda Erzincan İliç’teki şu anda en önemli çevresel riski oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Ağır metallerin vücutta biriken ve balık gibi canlıların tüketimiyle insanlara geçme tehlikesine dikkat çeken Bozoğlu, “Bu ağır metaller vücuttan atılamıyor ve birikiyor. Kansere ve çeşitli hastalıklara sebep oluyor. Siyasi iktidar ve bu konunun sorumluları sadece siyanürü konuşturuyor ve yapılan analizlerde de genelde siyanür üzerinden yorum yapıldığını görüyoruz” dedi.

Bozoğlu, maden ocaklarında yığın liçlerin bilime ve tekniğe uygun şekilde depolanması gerektiğini belirterek, “Her türlü yıkım, deprem riskine karşı barajlarla, setlerle önlem alınması gerekiyor. Aralara yapılan katmanların da mutlaka geçirimsiz zeminde olması ve sıvının atık havuzunda toplanmasının planlanmış olması gerekir. Ancak bu şekilde içerisinde bulunan ağır metallerin doğaya karışması engellenebilir” şeklinde konuştu.

Bozoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ağır metaller üzerine yaptığı analiz ve çalışmaları resmi dökümanlarla kamuoyuyla paylaşmasını beklediklerini dile getirdi.

NHY/ Cumhuriyet