New York Times: Türkiye’de bir NASA bilimadamı da tutuklu

New York Times gazetesi, Türkiye’de bir düzine kadar ABD’li vatandaşın “başarısız darbeye katıldıkları iddiası” ile tutuklandığını belirterek, “tutukluların tahliye edilmesi için ABD yetkililerince yapılan çabaların sonuç vermediğini” yazdı.

New York Times gazetesi, Türkiye’de bir düzine kadar ABD’li vatandaşın “başarısız darbeye katıldıkları iddiası” ile tutuklandığını belirterek, “tutukluların tahliye edilmesi için ABD yetkililerince yapılan çabaların sonuç vermediğini” yazdı.

New York Times, “Türkiye’de başarısız darbeden sonra cezaevine konulan Amerikalılar siyaset tuzaklarıdır” başlığı ile verdiği haberde, bir düzine kadar ABD’li vatandaşın “başarısız darbeye katıldıkları iddiası” ile tutuklandığını ve hapis cezalarıyla karşı karşıya bulunduklarını belirterek, söz konusu Amerikalılar arasında “bir NASA bilimadamı ve bir kimya profesörünü” de saydı.

TRUMP VE PENCE “BİZZAT ÇAĞRIDA BULUNDU”

“ABD ve Avrupa ile ilişkiler bozulurken Türkiye’de artan sayıda yabancı uyruklu gözaltına alıyor” görüşünü öne süren gazete, gözaltına alınanların çoğunun da Fethullan Gülen’le bağlantılı olmakla suçlandığını kaydederek, şunları yazdı:

“Başkan Trump ve Başkan Yardımcısı Pence, Sayın Erdoğan’a bizzat yaptılan çağrının yanı sıra 78 Kongre üyesince imzalanan bir mektup dahil Türk hükümetine baskı yaptılar. Ancak Amerikalı yetkililer, tahliyeleri sağlamada aciz gibi gözüküyor ve tutukluların Türkiye’nin Amerikalı hükümeti Gülen’i iade etmeye zorlamak için yaptığı çabada bir pazarlık kozu olabileceği belli oluyor.”

Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen ay Fethullah Gülen’in iadesine ilişkin Türkiye’de tutuklu Amerikalı papaz Andrew Brunson için dile getirdiği “Amerika bizden bir papazın iadesini istiyor. Sizde de bir papaz var. Siz de onu bize verin” sözlerinin yansıtıldığı haberde, Türk yetkililerinin defalarca tutukluların ciddi terör eylemleriyle suçlandıklarını, suçsuz olmaları durumunda zamanı gelince mahkemelerce salıverileceğini söylediklerine dikkat çekildi.

 NYT, “Trump dahil Amerikalı yetkililerce yapılan çağrıların tutukluların ABD’ye karşı koz olarak kullanılabilecek değerli varlıklar olduğuna ikna etmiş olabileceği” görüşünü savunarak, ABD’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumaları hakkında açılan davaların da Ankara’da yarattığı “kızgınlığı” anımsattı.

Türkiye’de tutuklu papazın dışındaki diğer Amerikalıların çoğunun çifte vatandaş olduklarına işaret edilerek, ABD konsolosluk yetkililerine çifte vatandaşlara ancak “sınırlı bir erişim” sağlandığı kaydedildi.

NYT haberinde ayrıca İstanbul’daki ABD Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un da gözaltına alınması olayına değindi ve kararı eleştiren ABD Büyükelçiliğinden verilen tepkileri aktardı.

ANKA