Meksika’da Trotzki’nin torunu hayatını kaybetti

Sovyet devriminin önde gelen isimlerinden Lev Troçki’nin torunu Esteban Volkov, 97 yaşında Meksika’da hayatını kaybetti. Bu haberi, büyükbabasının anısına Meksika’da kurduğu müze duyurdu. Wolkow, Rus devrimci 1940 yılında Meksika’da öldürüldüğünde onunla birlikte yaşıyordu.

Müze, Trotzki’nin Sovyet istihbaratı bir ajan tarafından öldürüldüğü Meksiko Şehri’ndeki evde bulunuyor. Müzenin açıklamasına göre, Trotzki’nin öldürülmesinden sonra Wolkow, “büyükbabasının fikirlerini ve kariyerini savunmayı” hayatının amacı haline getirdi. Meksika’da Wolkow, Trotzki’nin öldürülmesinin “son yaşayan tanığı” olarak anıldı.

Wolkow 1926 yılında Ukrayna’da Vsevolod Volkov olarak doğdu ve 13 yaşındayken büyükbabasının girişimleri sayesinde Meksika’ya geldi. Annesi Zinaida 1933 yılında Stalin rejiminden kaçarken Paris’te intihar etti. Babası ise 1928 yılında Sibirya’daki bir Sovyet ceza kampına sürüldü ve birkaç yıl sonra vurularak öldürüldü.

BBC’ye verdiği bir röportajda Wolkow, büyükbabasının öldürüldüğü günü anlattı. Okuldan eve geldiğinde evin önünde bir polis arabası gördüğünü söyledi. Sonra da Sovyet ajanı Ramón Mercader tarafından bir buz kırıcıyla dövülerek öldürülen büyükbabasını yerde gördüğünü anlattı.

Cinayetten sonra Wolkow Meksika’da kaldı, kimya okudu ve daha sonra adını Esteban olarak değiştirdi. 1990 yılında büyükbabasının anısına bir müze kurdu. Trotzki (1879-1940) Rus Ekim Devrimi’nin mimarlarından ve Kızıl Ordu’nun kurucusuydu. 1920’li yıllarda Josef Stalin tarafından Sovyetler Birliği’nin siyasi liderliğinden uzaklaştırıldı ve Stalinizmin en kararlı eleştirmenlerinden biri haline geldi.

NHY/ Reuters, El Pais, The New York Times, The Guardian, BBC Türkçe

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku