IMF Raporu: Yapay Zeka istihdamı etkileyecek

Uluslararası Para Fonu (IMF), yapay zekanın küresel istihdama olası etkilerine yönelik bir rapor yayımladı. Raporda, yapay zekanın küresel istihdamın yüzde 40’ını etkileyebileceği ve bu eğilimin ülkeler arası gelir eşitsizliğini daha da kötüleştirebileceği uyarısında bulunuldu.

Raporda, yapay zekanın, ekonomiler ve toplumlara etkisini öngörmenin kolay olmadığına işaret edildi. Ancak, özellikle istihdam piyasasında üretkenliği artırmayı vaat eden yapay zekanın bazı işlerde ise insanların yerini alabileceği kaydedildi.

Rapora göre, yapay zekanın küresel istihdamın yüzde 40’ını etkileyeceği vurgulandı. Bu, yaklaşık 1,2 milyar işi kapsayacak anlamına geliyor. Etkilenen işler arasında, üretim, hizmetler ve idari işler yer alıyor.

Raporda, yapay zekanın etkisinin ülkeler arasında farklılık göstereceği belirtildi. Gelişmiş ekonomiler, yapay zekanın avantajlarından daha fazla faydalanma potansiyeline sahipken, gelişmekte olan ekonomiler daha fazla zorluk yaşayabilir.

Yapay zekanın, ülkeler arası gelir eşitsizliğini daha da kötüleştirebileceği uyarısına yer verilen raporda, orta seviye çalışanları etkileyen önceki otomasyon dalgalarının aksine, yapay zekanın yarattığı işten çıkarılma risklerinin yüksek ücretli çalışanları da kapsadığı vurgulandı.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, konuya ilişkin kaleme aldığı makalede, yapay zekanın istihdam piyasasında yaratabileceği tehlikeye işaret etti. Georgieva, “Çoğu senaryoda yapay zeka genel eşitsizliği daha da kötüleştirecek. Bu, teknolojinin toplumsal gerilimleri daha da artırmasını önlemek için politika yapıcıların erken davranarak ele alması gereken rahatsız edici bir eğilimdir.” değerlendirmesini yaptı.

Georgieva, ülkelerin kapsamlı sosyal tedbirler almasının hayati önem taşıdığını vurguladı. Georgieva, “Böylelikle, geçim kaynaklarını koruyarak ve eşitsizliği azaltarak yapay zeka geçişini daha kapsayıcı hale getirebiliriz.” ifadesini kullandı.