Emeklilerden miting: Sizin Orta Vadeli Program’ınız varsa emeğin de mücadelesi var

DİSK’in çağrısıyla İstanbul Kartal Meydanı’nda düzenlenen emeklilik mitinginde, emeklilerin yaşadığı sorunlar ve talepler dile getirildi. Mitingde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, AKP iktidarının emeklileri yoksullaştırdığını belirterek, “Sizin Orta Vadeli Program’ınız varsa emeğin de mücadele programı var” dedi.

Mitingde konuşan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, emeklilerin sefalete mahkum edildiğini belirterek, bu durumun sürdürülemez olduğunu söyledi. Serdaroğlu, emeklilerin insanca yaşamak istediklerini vurgulayarak, “Hep birlikte artık sessiz kalmayacağımızı, artık emeklilerin ve emeği gasp edilenlerin el birliği ile insanca yaşayacakları ve emekli olacakları bir dünyayı yaratacağız” diye belirtti.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise, emeklilik ve emeklilikte insanca bir yaşamın temel yurttaşlık hakları arasında yer aldığını ifade etti. Türkiye’de 14 milyonu aşkın emekli ve hak sahibi olduğunu hatırlatan Çerkezoğlu, Türkiye’de emekli olmanın giderek zorlaştığını dile getirdi. Çerkezoğlu, “Emeklilikte insanca bir yaşam umudu çalınıyor. Milyonları kapsayan emeklilik sisteminin getirdiği eşitsizlikler emeklilikte adalet sorununu derinleştiriyor. İnsanca bir yaşam giderek zorlaşıyor. Düşük emekli aylıkları sebebiyle emekliler ya iş arıyor ya da çalışıyor” dedi.

Çerkezoğlu, AKP iktidarının emeklileri yoksullaştırdığını belirterek, “Yaşanılan bu adaletsizlik tesadüf değil. Emekliler AKP iktidarlarının gayet bilinçli politikaları sonucu yoksullaştı. 2008 yılında kabul edilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile emeklilik koşulları zorlaştırıldı. Emekli maaşları adım adım düşürüldü. Milyonlarca emekli ise değil asgari ücretin altında açlık sınırının altında bir gelirle yaşamını sürdürmek zorunda bırakıldı” diye konuştu.

Çerkezoğlu, iktidarın emeklilerin taleplerini dikkate almadığını belirterek, “Emekçiler olarak mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. İktidar, 8 Eylül 1999 ve sonrası işe başlayan milyonlar için kademeli emeklilik başta olmak üzere ‘Emeklilikte adalet’ taleplerine kapıyı kapatıyor. Yetmiyor Orta Vadeli Program’da tamamlayıcı emeklilik sistemi adı altında hem kıdem tazminatına hem de sosyal güvenlik sisteminin özelleştirilmesine yol vermeye çalışıyor. Sizin Orta Vadeli Program’ınız varsa emeğin de mücadele programı var. Kıdem tazminatımıza el uzatmanıza izin vermeyeceğiz. Emeklilikte adaleti sağlayana kadar mücadele edeceğiz. Emeklerin insanca yaşaması için tek yürek, tek yumruk olacağız” dedi.

Miting, “Direne direne kazacağız” sloganıyla sona erdi.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku