Fransa’da ırkçılık ve polis şiddetine karşı büyük gösteri dalgası

Fransa’nın farklı kentlerinde, ırkçılık ve polis şiddetine karşı düzenlenen gösteriler, işçi sendikaları ve siyasi partilerin de aralarında olduğu 100’den fazla kurumun çağrısıyla ülke genelinde gerçekleşti.

Paris’teki gösteri, Kuzey Garı’nda başlayıp Clichy Meydanı’nda sona erdi. Binlerce kişi, gösteriye katıldı. Sarı yelekliler, Boyun Eğmeyen Fransa (LFİ) partili milletvekili Rachel Keke ve 2016’da jandarma aracında hayatını kaybeden Adama Traore’nin kız kardeşi Assa Traore gibi önemli figürler de eyleme destek verdi.

Göstericiler, ırkçılık ve polis şiddetine karşı protesto eylemi gerçekleştirdi ve kamusal özgürlüklerin korunmasını talep etti. Ayrıca, faşizme ve polise karşı sloganlar attılar.

Eylemciler, pankartlar ve resimler taşıyarak, “Mülteciler, Müslümanlar, Romanlar ve oturum belgeleri olmayanlar fazladan değil. Fazladan olan ırkçılık” ve “Irkçılığı ve polis şiddetini durdurun” mesajlarını ilettiler.

Ancak, bazı göstericilerin bir bankanın camını kırdığı ve bir polis aracına saldırdığı görüldü. Paris Emniyet Müdürü Laurent Nunez, bu saldırıyı kınadı ve yaralanan polislerin yanında olduğunu açıkladı.

26 yaşındaki Camille Khodja, gösteride, sokakta yaşayan düzensiz göçmenlere yönelik ciddi bir polis şiddetinin varlığına dikkat çekti. Devletin desteğiyle uygulanan ırkçılık konusunun gündeme getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Eylemci Vincent Hyacinthe, göçmenlerin ve iltica talep edenlerin polis şiddeti riski altında olduğunu söyledi ve ırkçılık ile polis şiddeti arasındaki bağlantıya dikkat çekti. Hyacinthe, “Her gün polis şiddetini gözlemliyoruz” dedi.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku