Cumartesi Anneleri Rıdvan Karakoç’un faillerini sordu

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nda düzenledikleri 986. buluşmalarında, 29 yıl önce gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç’un akıbetini sorguladılar. Her hafta gözaltında kaybedilenlerin fotoğraflarını açarak adalet taleplerini dile getiren Cumartesi Anneleri, Rıdvan Karakoç’un da kayıp olanlardan biri olduğunu vurguladılar.

Basın açıklamasını okuyan Cumartesi İnsanı İkbal Eren, uluslararası hukukun gözaltında kaybetme suçunu önlemek ve cezalandırmak için devlete yükümlülük getirdiğini ancak devletin bu yükümlülüğü yerine getirmediğini belirtti. Gözaltında kayıpların devlet görevlilerinin talimatları ve göz yummasıyla gerçekleştiğini ve etkin bir soruşturmanın yapılmadığını ifade etti.

Eren, Rıdvan Karakoç’un öyküsünü aktararak, 34 yaşındaki Rıdvan’ın İstanbul’da yaşadığını ve Kürt siyasi partileri ile kültür ve sanat kurumlarında çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Bir kişinin ifadesi doğrultusunda gözaltına alınan Rıdvan’ın ailesinin evinin gözetim altında tutulduğunu ve tehdit edildiğini belirtti. Rıdvan’ın 15 Şubat 1995’ten sonra haber alınamadığını ve ailesiyle iletişiminin kesildiğini aktardı.

Ailesinin tüm başvurularına rağmen devlet kurumlarının “Bizde yok” yanıtı verdiğini söyleyen Eren, 110 gün süren bir arayışın ardından Rıdvan Karakoç’un işkence izleri taşıyan bedenine ulaşıldığını ve resmi kurumlarca kimliği meçhul kişi olarak gömüldüğünü açıkladı.

Eren, etkin bir soruşturmanın yapılmadığını ve Rıdvan Karakoç’un gözaltında kaybedilmesiyle ilgili gerçeğin ortaya çıkarılması için devleti göreve çağırdı. Adalet taleplerinden asla vazgeçmeyeceklerini ve devletin evrensel hukuk normlarına uygun hareket etmek zorunda olduğunu hatırlattı.

Eylemin ardından meydana karanfil bırakıldı.

NHY/ MA