2 Çinli astronot uzay yürüyüşü düzenledi

Çin uzay ajansından yapılan açıklamada, iki Çinli astronotun Çin’in ilk uzay istasyonunu inşa etmek için başarılı bir uzay yürüyüşünü tamamladığı belirtildi.

Bu aynı zamanda yerel olarak Taikonauts olarak adlandırılan Çinli astronotların uzayda yeni bir yılı ilk kez karşılamaları.

Çin Mürettebatlı Uzay Ajansı’ndan Pazartesi günü devlet tarafından işletilen Xinhua News’e yapılan açıklamada, 55 yaşındaki Zhai Zhigang ve 41 yaşındaki Ye Guangfu’nun yabancı faaliyetlerini (EVA) tamamladıkları ve uzay istasyonu çekirdek modülü Tianhe’ye geri döndükleri belirtildi.

Uzay yürüyüşünün “tam bir başarı” olduğunu açıklayan ajans, “Bu, taikonautların ülkenin uzay istasyonunun inşası sırasında ve ikincisi Shenzhou-13 mürettebatı tarafından EVA’ları dördüncü kez gerçekleştirmesiydi.” dedi.

Mürettebat ilk EVA’larını 7 Kasım’da gerçekleştirdi.

Shenzhou-13 uzay aracının üç mürettebatı var ve 16 Ekim’de Tiangong uzay istasyonu çekirdek modülüne kenetlendi ve bir Çin uzay istasyonu inşa etmek için yörüngede altı aylık bir konaklamanın başlangıcını işaret etti.

Shenzhou-13, Çin’in kuzeyindeki Gobi Çölü’ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden havalandı.

41 yaşındaki Wang Yaping, üç kişilik mürettebatın bir parçası olan Zhai ve Ye ile birlikte uzay istasyonuna binen ilk Çinli kadın astronot.

“Çift, yaklaşık altı saatlik EVA’lardan sonra çekirdek modüle geri döndü. Panoramik kameraları kaldırma ve mal taşımacılığını test etme gibi görevleri tamamladılar.” diye de ekledi.

“Astronotlar ayrıca çekirdek modül hava kilidi kabini, dışbüvlü takım elbise ve mekanik kolun işlevini ve performansını test etti ve EVA’larla ilgili teknolojileri, uzay istasyonu içindeki ve dışındaki taikonautların koordinasyonunu ve uzay ile dünya arasındaki koordinasyonu değerlendirdi” denildi.

Bu arada Çin Ulusal Uzay İdaresi’nden (CNSA) yapılan açıklamada, Çin’in Pazar günü beş metre çözünürlüğe sahip zeminin fotoğraflarını çekebilen kameralı yeni bir uydu fırlattığı belirtildi.