YKS’de Sınav Anı Stratejisi 

Pandemi sürecinde sınava girmek bazı öğrenciler tarafından dezavantaj olarak algılanabilir. Oysa pandemi sürecinin yaratmış olduğu olumsuzlukların yanı sıra YKS’ye girecek öğrencilere birçok avantaj sağlandı(Yüz yüze eğitimde görmedikleri konulardan muaf tutulmaları, TYT süresinin 30 dakika artırtılması gibi).

Bu avantajlarla sınava girecek olan öğrencilerin sınav anında dikkat edeceği bazı kuralların da başarılarında olumlu etkisi olacaktır.

Sınavdan önceki gün özellikle psikolojik olarak kendinizi sınava hazırlayınız. O güne kadar elinizde geleni yaptığınıza inanın ve kendinize olan güveninizi artırın. Yarınki sınavla ilgili olumlu şeyler düşünün. Sınavdan önceki gün sizi yoracak şeyler yapmayın. Sınav evrakınızı kontrol ettikten sonra sınava gireceğiniz okulu görmeye çalışınız.

Sizi rahatsız edecek yiyeceklerden uzak durun. Akşam yemeğini yedikten sonra biraz yoğurt yiyin uyumanıza yardımcı olacaktır. Akşam Çay ve kahveden uzak durun. Erken uyumak için kendinizi zorlamayın. Her gün hangi saate uyuyorsanız o saate uyumaya çalışınız. Erken uyumak için kendinizi zorlamayınız çünkü zorladıkça uykunuz kaçar.

O GÜN SİZİN İÇİN DİĞER GÜNLERDEN FARKLI OLMASIN

Sınav sabahı uyandıktan sonra bir duş alın. Rahat bir kıyafet giyin. Mutlaka kahvaltı yapın, kahvaltıda ne yemek istiyorsanız onu yiyin. Kahvaltıdan sonra sınav evrakınızı yanınıza aldıktan sonra en geç yarım saat önce sınava gireceğiniz okulun önünde olun.

Sınava girerken yanınızda bir yakınınızın olmasında fayda vardır. Bu kişinin sizi kaygılandırmayan, espritüel biri olmasında fayda vardır. Sınav salonuna zamanında girin ve sınavdan beş dakika öncesinde bütün ihtiyaçlarınızı giderin.

Sınav öncesi stresliyseniz, burnunuzdan dört-beş kez yavaş yavaş nefes alın ve yavaş yavaş verin. Bu egzersiz sizi rahatlatacaktır. Optik formlarınız dağıtıldıktan sonra kontrol edin ve doldurmanız gereken yerleri doldurun. Kitapçıklarınız dağıtıldıktan sonra kitapçığı kontrol edin ve kitapçık türünüzü hemen optik forma kodlayın.

Bir bölüme başlamadan önce, o bölümü hızlı bir şekilde gözden geçirin. Sınava kendinizi en güçlü hissettiğiniz testten başlayın.

Soruları çözerken soruda verilenleri iyice okumalısınız. Tüm verilenleri değerlendirmeli, sorunun ne istediğini tam olarak anlamalısınız. Soruyu anlamak çözümün yarısıdır.

Soruları çözerken verileri iyi değerlendirmelisiniz. Bilmelisiniz ki; hiçbir bilgi gereksiz verilmez. Verilen bilgiler mutlaka çözümün bir parçasıdır. Sorunun cevabı ile ilgili ipuçları verilenlerin içindedir.

Sorulardaki olumsuz ifadelere, parantez içi bilgilere dikkat etmelisiniz. Sorulardaki tüm ayrıntıları göz önünde bulundurmalısınız. Altı çizili kelime ve ifadeleri dikkatli okumalısınız.

Özellikle, sözel bölümdeki sorulara dikkat etmeli, sorunun çözümüne geçmeden bütün seçenekler okunmalıdır. Unutulmamalı ki, bazen doğru değil, en doğru ya da en uygun istenebilir.

Hız ve doğru cevap arasında dengeyi kurun. Aşırı dikkat göstermek ya da dikkatsizlik zaman kaybına neden olacaktır. Zamanı iyi değerlendirmek için, cevapları optik forma gruplayarak kodlayınız. Gruplayarak kodlama size zaman kazandıracağı gibi, cevapları kaydırma olasılığını da azaltacaktır.

Bir soru üzerinde belirli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamasanız, o soruyla uğraşmayı bırakın sorunun yanına bir işaret bırakın ve diğer soruya geçin. Bütün sorulara baktıktan sonra zamanınız artarsa yanına işaret bıraktığınız sorulara dönün.

Herhangi bir soru üzerinde zaman harcamak gerektiği ve karışık göründüğü için hemen otomatik olarak o soruyu atlamayın. Soruyu okuduktan sonra kararınızı verin.

Belirli aralıklarla zamanı kontrol edin. Geçen zamanla aşırı derecede ilgilenmeyin.

Sınavlarda zor sorularla karşılaşabilirsiniz. Bütün soruları cevaplama beklentisi içinde olmayın. Çözemeyeceğiniz sorularda olabilir moralinizi kesinlikle bozmayın.

Sınav esnasında dikkat dağınıklığı veya yorgunluk hissettiğiniz anda 30-45 saniye ara vererek kendinizi dinlendirin.

Sınav bitiminde gözetmene verilmesi gereken evrakları verdikten sonra dışarıya çıkınız. Başarılar diliyorum.

 

Arslan ÖZDEMİR
Yazarın sayfamızdaki diğer yazıları